הרצאה - מונגוליה וג'נגיס חאן

על ערבות, עדרים ואומת נוודים ששלטה פעם בעולם

מונגוליה, אומה של שבטים שהאימפריה שלה השתרעה מסין ועד אירופה, שבה להיות אלמונית וענייה עם נפילת האימפריה.

מה איפשר לעם של נוודים חסרי השכלה לעשות זאת? מה אנו יודעים על האיש שעמד בראשם? ומדוע נעלמה ממלכת מונגוליה האדירה?

 

זאת הרצאה בליווי מצגת המשלבת ידע רב עם סיפורים, חוש הומור ומוסר השכל, הרצאה המרתקת כל נפש וכל קבוצה. הרצאה המתארת את האימפריה הגדולה בתולדות האנושות, את מונגוליה של פעם ואת זאת של היום, את סיפור חייו של ג'נגיס חאן מילדותו בערבות המונגוליות, דרך איחוד השבטים ועד כיבוש העולם, את אורח חייהם של הנוודים המונגולים היום ואת ההתפתחויות העוברות היום על הרפובליקה של מונגוליה ומכינות אותה לקראת המחר.

מה הופך נווד למנהיג של אימפריה?

כאשר היה נער מגיע בערבות מונגוליה לגיל בגרות, בסביבות גיל 12 עד 14, הוא היה משלים את ההכשרה שלו ונשלח למשימה שרק אם היה עובר אותה בהצלחה יכול היה להתקבל לשבט כבוגר היכול לקחת אחריות ולהקים משפחה.

הוא היה נשלח לבדו אל הערבות כאשר רק בגדיו לגופו ובידו סכין. הוא צריך היה לאתר זאב ערבות, להילחם בו, להכריע אותו כאשר הוא נעזר בסכין בלבד, להרוג אותו, לפשוט את עורו ולהביא זאת אל השבט. בלעדי העור הזה לא היה מתקבל חזרה אל השבט ולא היה לו לשם מה לחזור.

ההיגיון הוא אכזרי אך פשוט, זה שלא יכול להתמודד עם זאב גם לא יוכל להתמודד עם שלל האתגרים המחכים לו מאוחר יותר כאשר יגן על משפחתו מול רעב, קור, חיות טרף ושבטים אויבים.