26-November-2016

כדאי לדעת היסטוריה כאשר עושים עסקים בעולם

 

כן, חשוב לדעת היסטוריה על מנת ללמוד מניסיונם של אחרים ולא לחזור על הטעויות שלהם, זה נכון, אך כאשר אנחנו מנסים להבין את תרבותו של עם, הדרך בה הוא חושב ופועל, למשל, בעת עשיית עסקים עם אנשים מתרבויות שונות, חיוני גם להציץ בעבר, להכיר את ההיסטוריה על מנת להבין את האנשים שמולנו.

 

חשבתם למשל מדוע שתי הארצות המובילות בעולם מבחינת חדשנות טכנולוגית הן ארה"ב וישראל? מה יש בהן שהכין אותן לחשיבה שיוצרת חדשנות? ואולי לא פחות חשוב לשאול מדוע חדשנות שכזאת לא צומחת באותם היקפים בארצות אירופה ואסיה. התשובה נמצאת בהיסטוריה של שתי המדינות הללו, אנחנו והאמריקאים שנינו אומות של מהגרים.

 

באומות דוגמת סין, בריטניה, ערב הסעודית, יפן וצרפת האנשים חיים על אדמתם מזה מאות ואף אלפי שנים. לאורך התקופה הזאת נוצרה מסורת, נוצר כבוד לאנשים שלדעתם הם מקשיבים ודרכי פעולה שאיש תרבות לא יחרוג מהם. במדינה שיושביה הגיעו (הם או הוריהם) ממדינות שונות בעולם, למדו התושבים להתגמש, לא להתקבע על דרכי חשיבה ופעולה, לקבל את השונה ואף ליצור אותו. זה יכול ליצור חוסר כבוד למרחב הציבורי, זה יכול ליצור שירות גרוע, שני תחומים שנבנים על מסורת, אבל זה גם יוצר פתיחות לחשיבה מחוץ לקופסה.

 

ההיסטוריה של ארה"ב שהפכה אותה לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות ושהביאה אל חופיה מיליוני מהגרים מרחבי העולם, כמו גם ההיסטוריה של ארץ ישראל, שהפכה אותה למשאת לב של מיליוני יהודים ברחבי העולם, עיצבו את שתיהן כמדינות של חשיבה פורצת דרך. ארה"ב הצמיחה את תומס אדיסון, את את גורדי השחקים הראשונים ואת עמק הסיליקון, ישראל הצמיחה את הסליקים של ימי המנדט, את חקלאות המדבר של שנות החמישים ואת אומת הסטרטאפ של היום.

 

האם ניתן להבין את הודו בלי להכיר את הכיבוש הבריטי שאחז בה במשך מאות בשנים?

האם ניתן להבין את העם היהודי בלי לדעת כי הוא שב לארצו מגלגולים בעשרות מדינות אחרות בעולם?

האם ניתן להבין את אנשי אמריקה הלטינית בלי ללמוד מעט אודות הכיבוש הספרדי?.

 

הביטו בתמונה הבאה כאן למטה. מוצגות בה, זו על רקע זו ובאותו קנה מידה, הספינה שבה חצה קולומבוס את האוקיינוס וספינת הדגל של הצי הסיני באותן שנים: מצא את ההבדלים, והכוונה היא לגודל. הסיני הממוצע יודע דבר או שניים על העצמה של סין בימים עברו וזה מנהל חלק משמעותי מההתנהלות שלו בעת עשיית עסקים עם זרים.

זה שמנסה להבין את היהירות והפגנת העצמה שבהן מתאפיינת סין בבואה במשא ומתן עם מדינות אחרות צריך להכיר את תולדותיה, את אלפי השנים שבהן היא הייתה המרכז של העולם שאותו היא הכירה, את הכבוד שרכשו לה שכניה ולצד זה גם את ההשפלה שהיא חוותה מידי אומות המערב בימי מלחמות האופיום של המאה ה-19.

 

 

 

זה שמנסה להבין את הדיאלוג של ארצות אמריקה הלטינית בין ימי דמוקרטיה וימי דיקטטורה צבאית צריך להכיר מעט את מלחמות העצמאות ששחררו אותן מעולו של הכיבוש הספרדי. השחרור נעשה בשמם של רעיונות זכויות האדם והשיויון ביניהם, על פי דוגמת המהפכה הצרפתית, אבל אלה שהנהיגו את ההתקוממויות היו גנרלים. הילד הארגנטינאי או הונצואליאני יוצא מבית הספר עם דמותם של אנשים רכובים על סוסים ועם דרגות על הכתפיים, האנשים הטובים, אלה שנתנו לנו עצמאות. בבוא הזמן, כאשר העניינים במדינה לא יהיו טובים הוא ישא אליהם את עיניו ויחכה לישועה.

 

ההיסטוריה של המקום שאליו אתה ממריא מנתב"ג משחקת תפקיד בתודעה של האנשים שאותם תפגוש ובעצוב דרך המחשבה והפעילות שלהם: למד אותה. אפשר להתחיל מויקיפדיה על מנת לקבל קוים כלליים של היכרות, ומומלץ להמשיך הלאה ולקרוא עוד, לא רק ספרי היסטוריה אלא גם רומנים היסטוריים. ככל שתכיר טוב יותר את תולדותיהם תוכל להבין טוב יותר קוים בהתנהלות שלהם ולאחר זמן גם לצפות אותם, וההיכרות עם תולדותיהם, כאשר היא תעלה בשיחה, תגדיר אותך כאדם המתעניין בהם, מכבד אותם ורוצה לדעת את העבר שלהם, ובכל מקום בעולם ידעו להעריך זאת.

 

תרצו להתייעץ על מנת לדעת יותר

תרצו להזמין הדרכה לעובדים שלכם כיצד לפעול מול שווקים ותרבויות נתונים בעולם?

צרו קשר.

 

לשירותכם

טל רשף

054-4606270

Tal@intelectual.co.il