אסיה

על רקע פרישת ארה"ב מברית ה-TPP מקיימות השותפות האסייתיות לתכנון שלה חשיבה בימים אלה לגבי המשך הדרך. במרבית המדינות הדברים כמובן לא זוכים לפרסום והם נעשים בשלב זה בחדרי חדרים, אך יש להניח כי המדינות מתלבטות בין שלוש אפשרויות: חתימת ברית בילטרלית עם ארה"ב בנפרד, קידום הכנסתה של סין אל הברית על מנת למלא את החלל שהשאיר דונלד טראמפ, ופרישה מכיוון זה מכל וכל.

 

יפן כבר החלה לקדם ראשונית חתימת הסכם נפרד עם ארה"ב, ויש לצפות כי כך יעשו כל המדינות האחרות שחוששות מהתעצמותה של סין, הווה אומר וייטנאם וקוריאה קודם כל, ויתכן וגם טאיוון, הנהנית מהכרה פומבית אמריקאית שלא התקיימה מאז ימי ג'ימי קארטר.

 

קוריאה מתמודדת עם הריקושטים של פרשת השחיתות שהביאה להדחת הנשיאה פארק. שרת התרבות התפטרה ונמצאת בחקירה על שימוש לרעה בסמכויות, ובימים אלה מתקיימות חקירות של הנהלות של כמה חברות מובילות, ומדווח כי מתהדקת חקירת בכירי סמסונג על שחיתות ושוחד.

 

טאיוון נמצאת בנקודה לא ברורה ביחסיה עם המעצמות. לאחר שיחת הטלפון המתוקשרת היטב בין טראמפ לנשיאה צאי הגיע טד קרוז, המועמד לשעבר לנשיאות, ונפגש עם נשיאת טאיוון פנים אל פנים. יש מי שרואה בכך פריצת דרך במעמדה הבינלאומי של מדינה זו, שסין העממית רואה בה מחוז פורש, ויש מי שחושש כי היא תהווה קלף בידיו של נשיא ארה"ב במהלך מלחמות הסחר שבין המעצמות ותושלך הצידה לאחר שיעשה בה שימוש, לחסדיהם של שלטונות בייג'ינג.

 

סין בינתיים מביטה בהתרחשות הזאת ומשחררת הזהרות והצהרות מחאה, אך עיקר העניין שלה החודש היה בוועידת הפסגה הכלכלית בדאבוס, שאליה היגע נשיא המדינה שי ג'ין פינג. הוא הגיע מלווה בענקי מסחר ותעשייה וביניהם ג'ק מה, נשיא עלי-בבה. בנאום שלו הוא התמקד בהזהרה מפני פרוטקציוניזם ומלחמות סחר, שבהם לדבריו אין מנצחים. ככלל נראה כי לאחר הקידום במעמדה של סין בשנה שעברה היא עמלה בימים אלה על ניצול החלל שמשאירה בעולם המדיניות של טראמפ על מנת למצב אותה כמעצמה מובילה, ובמרכז נמצאת תכנית ה-OBOR שתיצור מסגרת תחבורה מהירה סביב אירופה, אפריקה ואסיה בשליטת סין.

אמריקה הלטינית

 המדינה אשר תפסה את עיקר הכותרות בחודש שעבר, ואולי היא לא מעוניינת בכך כלל, הייתה מקסיקו, אשר מצאה עצמה תחת אש מכיוונו של נשיא ארה"ב החדש. ההבטחות, או אולי האיומים, הם לעצור את ההגירה הלא חוקית על ידי בניית חומה, ומה שנושא השלכות כלכליות משמעותיות יותר הוא הטלת מסים ומכסים על יבוא ממנה לארה"ב. דבר כזה יוכל להכניס את שתי המדינות למלחמת סחר כאשר המדינה הדרומית תטיל מסים ומכסים על תוצרת אמריקאית, וגם כך הסכם NAFTA המחבר אותן כבר נמצא בסימן שאלה. יש כאן מדרון חלקלק שיכול להביא להשלכות קשות על כלכלת מקסיקו אך גם יכול לסמן מערכת יחסים חדשה בין ארה"ב לכלל מדינות אמריקה הלטינית, ויתכן בעתיד נראה קואליצה של האזור הזה המנסה להוות משקל נגד לדוד סאם.

 

בארגנטינה נחל הצלחה המבצע של החזרת מסים שלא שולמו תמורת מחילה והיעדר תביעות, ונכון לדיווח האחרון הוחזרו כ-30 מיליארד דולר לקופת האוצר בבואנוס איירס, ויתכן כי התכנית תוארך על מנת לאפשר לנוספים להשתתף בכך.

 

בברזיל נמשך המסע לביעור השחיתות, ולאחר הדחת הנשיאה ומעצר בכירים בחברות ממשלתיות נעצר זה שהיה האיש העשיר ביותר בברזיל, אייקה בטיסטה, המואשם בתשלום מיליוני דולרים שוחד למען קידום פעילויות שלו בפרובינציה של ריו דה ז'ניירו.

 

בצ'ילה נשרפו שטחי יער נרחבים ושטחי מגורים בעיירות וכפרים ברחבי מרכז המדינה במה שתואר כגל השרפות הקשה ביותר שפגע במדינה אי פעם, מה שהביא אליה סיוע ומטוסי כיבוי ממדינות רבות. הדבר נובע ממיעוט גשמים בשנים האחרונות שיבשו שטחי יער רבים.

 

המשך לחתימת הסכם השלום עם ארגון FARC נערכת קולומביה לבירוא שטחים נרחבים של גידולי קוקה ששימשו את הארגון ביצור קוקאין, ומתן אלטרנטיבות חקלאיות למגדלים.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באמריקה הלטינית? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - tal@intelectual.co.il

אפריקה

גמביה הייתה עדיין במרכז החדשות באפריקה החודש, כאשר בסיומו של משבר מתמשך עזב ג'מיע, השליט המפסיד בבחירות, את כס השלטון, לאחר שסירב לעשות זאת במשך חודשים, ונכנע רק עקב איום בפלישה של המדינות השכנות. הוא ברח עם הון רב, מה שפוגע באוצר המדינה, אך לצד זאת יש בכך מסר של סולידריות שלטונית ביבשת זאת, מה שיקשה יותר ויותר על הישארות בשלטון של דיקטטורים בהמשך הדרך, ומן הסתם שיתרום ליציבות המדינית והכלכלית.

 

בחוף השנהב נמשך המשבר בכוחות המזוינים. בהמשך למרד חיילים שפרץ עקב אי תשלום משכורות ונראה היה כי הסתיים בתחילת החודש עם נכונות הממשלה לשלם להם את כל מה שהם דרשו, פרצו מרידות משנה במקומות שונים במדינה, כוחות הצבא מפוצלים והמדינה עלולה להידרדר למלחמות מקומיות.

.
בצפון ניגריה ובמדינות הגובלות בה נמשכת הפעילות של בוקו חראם, והחודש דווח על פיגועים במאלי. דוח האו"ם קובע כי פעילות זו יוצרת משבר הומניטארי נרחב באזורים אלו, עקב הפגיעה בתשתיות, בכפריים ובאספקה הומניטרית.

תופעה חדשה הולכת ומתרחבת במדינות אפריקה, פועלים סיניים רבים, שהגיעו כחלק מכוח העבודה של פרוייקטים של חברות סיניות ביבשת, נשארים באפריקה עם סיום העסקתם ופותחים עסקים פרטיים. בערים מרכזיות רבות הולכות ונוצרות קהילות סיניות שמגיעות לעתים למאות אנשים כל אחת. 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באפריקה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

שוקי העולם - פברואר 2017

 

 

ובכן, מה היו האירועים שיכולים להשפיע ביותר על הפעילות שלכם בחודש שעבר, ומה צפוי לעשות זאת בחודש הבא? קודם כל היה טראמפ, הוא ממשיך לתפוס כותרות, ליצור עימותים מול סין ומקסיקו וליצור התנגדות כלפיו בעולם. אולי הוא יצליח להחזיר מישרות לאמריקה ואולי לא, אבל לסנטימנט השלילי שהוא יוצר בינתיים יש אפקט שלילי מבחינת חברות אמריקאיות ויש הזדמנות בשבילכם.

המלצת החודש שלי היא: בכל מקום שבו אתם ניצבים מול תחרות של חברות אמריקאיות בדקו עד כמה הסנטימנט האנטי טראמפ יכול לתת לכם יתרון תחרותי. 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי העולם? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

 

 

 

 

 

 

לחצו על המפה והקישור לאזור המעניין אתכם