אסיה

 

המשך הידוק הקשר שלנו עם הודו נמשך, וכ-160 חניכים וקצינים מהודו השתתפו החודש בקורס בבית הספר לשוטרים של משטרת ישראל. מול סין המצב שונה: הודו פועלת לתת מענה אזורי לתכנית ה-OBOR של סין העלולה ליצור הגמוניה סינית שתמנע את התפחותה של הודו: היא עסוקה בימים אלה בבניית רשת כבישים מצפון הודו אל דרום מזרח אסיה, והיא משקיעה בפיתוח נמל דרום צ'בהאר באירן. הן סין והן פקיסטן רואות בצעדים אלו איום עליהן.

בהודו נרשם כי שינוי האקלים גורר ירידת יבולים, ועקב כך פשיטות רגל של חקלאים וגל התאבדויות, כאשר 130 אלף איש מתאבדים מדי שנה. עד 2050 צפויה התחממות של 3 מעלות נוספות.

לצד תכניותיה ארוכות הטווח האחרות ממשלת הודו פרסמה תכנית לחיסול מחלת המלריה בשטחה. המאמץ יתמקד במדינות שבהן המחלה נפוצה במיוחד וידביר אותה עד שנת 2030

* * * 

קוריאה הדרומית העלתה החל מהשנה הבאה את שכר המינימום ל-5.7$ לשעה, וזאת על פי הבטחות הבחירות של הנשיא מון. שכר המינימום צפוי להמשיך ולעלות עד ל-7.5$ עד שנת 2020.

במחצית הראשונה של שנת 2017 עלה היצוא הקוריאני בצורה חדה, בניגוד למגמה בשנים האחרונות, בעיקר לנוכח צמיחה בענף המספנות ויצור שבבים,. כל זאת למרות נפילה של מכירות כלי רכב לסין לנוכח העיצומים שזאת מטילה לאחר הצבת מערכת ההגנה האמריקאית בקוריאה עקב הסכסוך מול הצפון.

לי ג'יי יונג, המנהל בפועל של תאגיד הענק סמסונג נשלח החודש לכלא בעוון שוחד לנשיאה היוצאת פארק, והרשות למסחר הוגן בקוריאה מאשימה כעת את הנהלת יונדאי, הנשלטת בידי המשפחה המייסדת, במתן כוח לחלק המשפחתי בניהול על פני זה של הציבור וחוקרת אפשרויות של אי סדרים ועבירות על החוק.

 * * *

כינוס של שרי המסחר של מדינות ה-BRICS נערך בשנגהאי בתחילת החודש. המיקוד היה במתן מענה לסנקציות האמריקאיות על רוסיה ובשיפור שיתוף הפעולה בין המדינות החברות.

כינוס שרי החוץ של ASEAN הסתיים בקבלת החלטה להטיל סנקציות על צפון קוריאה אך לא נלקחה כל החלטה בנוגע להתעצמותה הצבאית של סין בים סין הדרומי.

* * *

עלייה של כ-30% נרשמה בחצי הראשון של השנה ברווחי הבנקים המובילים בוייטנאם (Vietcombank $232.5  מ', VietinBank $212.4  מ', BIDV $164.1 מ' Military Bank $111.7 מ') עקב עלייה חדה בלקיחת אשראי בידי הציבור. מומחים המנתחים זאת מזהירים מהיווצרות בועה בתחום הפיננסי.

תכנית משק האנרגיה של וייטנאם מראה כי השימוש הפחם ליצור חשמל צפויה לעלות בשנים הבאות, מה שכנראה יחריף את מצב זיהום האוויר שגם כך הולך ומידרדר.

* * *

ספינת משמר אינדונזית ירתה החודש לעבר ספינת דיג וייטנאמית שחדרה למימי אינדונזיה. הדבר מהווה חלק ממאבק על שטחי דיג באזור זה על רקע צריכת שיא של פירות-ים והידלדלות הכמויות שלהם בים.

באינדונזיה צפויה צניחה ביכולת הפקת הנפט, שהוא מקור הכנסה מרכזי למדינה, עקב כשל בהרחבת תפוקת הנפט שלה. מתוך תכנון לקדוח באזור מהקאם 19 בארות, נקדחו ידי פרטמינה, חברת הנפט הלאומית רק 8.

* * * 

בסינגפור נמשכת ההתכתשות בין בני משפחת השלטון לי, בניו של מייסד הרפובליקה, ומצד הבנים המתנגדים לבן לי שיאן-לונג המכהן כראש ממשלה, ומועלות האשמות כי הוא עושה שימוש לצרכיו במאבק זה במערכת המשפט אשר אינה עצמאית ומשמשת את השליט.

* * *

הנשיא רודריגו דוטרטה, אשר מעורב בלחימה בחזיתות רבות פתח אחת נוספת, הוא תוקף את הטייקונים של הפיליפינים ומאשים אותם בהיותם אוליגרכים, בהגבלת הפעילות במשק לצרכיהם ובעצירת התרחבות העושר אל שכבות רחבות.

הנשיא נפגש עם מזכיר המדינה של ארה"ב טילרסון, לפגישה שבה כנראה נדונו שיתופי פעולה בין המדינות כנגד המורדים האיסלמיסטים בדרום המדינה.

* * *

בתאילנד דן בית המשפט את ראש הממשלה לשעבר, הגב' שינוואטרה, שלא בפניה למאסר בפועל עקב מתן מענקים לחקלאים על גידול אורז אשר לא היה ניתן למכור בשוק החופשי, במחירים שמעל לערך השוק שלו.

בתאילנד נמשכת מגמת הצמיחה בתיירות, הענף העיקרי שלא נפגע עקב תפיסת השלטון בידי הצבא לפני מספר שנים. נתונים טובים נרשמים בתנועת תיירים בשדות התעופה ובענף המלונאות.

* * *

דוחות אפל מראים כי סין הופכת להיות השוק המרכזי שלה והמקור של עיקר הכנסותיה, וכי מירב ההכנסות מגיעות ממכירת אפליקציות, מה שמחייב אישור ממשל בסין. לצד זה היא הולכת ומיישמת באפל סטור את הקו המוכתב בידי השלטון הסיני, הכולל בין השאר הסרת אפליקציות המאפשרות עקיפת הצנזורה הסינית.

האטה נרשמה לאחרונה במדדים המובילים של כלכלת סין (יצור, סחר, השקעות ומכירות קמעונאיות) לאחר עליה מעבר לצפוי בחצי השנה שקדמה לכך.

מלחמה כלכלית בין ארה"ב לסין באופק, לאחר שהטיל סנקציות על חברות סיניות הסוחרות עם צפון קוריאה, וזכה לגינוי ואיומים בתקשורת הסינית, הודיע נשיא ארה"ב טראמפ החודש כי הוא נערך לעשות שימוש בסעיף 301 בהסכם הסחר עם סין ולהטיל עליה סנקציות עקב התנהלות מסחרית בלתי הוגנת. הוא מינה חוקר מטעמו לחקור את ההאשמות כי סין גנבה בשנים האחרונות רכוש אינטלקטואלי אמריקאי בהיקף שפגע בכלכלת ארה"ב בכ-600 מיליארד דולר.

סין העלתה הצעת תהליך שלום בין ישראל והפלשתינאים, והיא נערכת להקים פרוייקטים בין מדיניים בהשקעה שלה בשילוב ירדן, ישראל והרשות, ולסייע בפתרון הסכסוך המתמשך בסוריה. ברקע – רצון שלה לקיים שקט שיסייע להשתלבות האזור בתכנית ה-OBOR.

* * *

סימנים לצמיחה מתמדת בכלכלת יפן. הרבעון השני של השנה רשם צמיחה של 4% בקצב שנתי  והציפיות הן ש-2017 תסתיים ב-2.5% צמיחה, הגבוהה ביותר מזה שנים.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי אסיה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

 

אמריקה הלטינית

 נשיא ארה"ב טראמפ, אשר הבטיח לבנות חומה בגבול מקסיקו אשר תמומן על ידי המדינה הזכנה מדרום, ואשר מתקשה להביא זאת לידי ביצוע, הצהיר החודש כי אם מקסיקו לא תממן את בניית החומה הוא יבטל את הסכם NAFTA של סחר חופשי בין מדינות צפון אמריקה. הנשיא המקסיקאי פניה ניאטו עומד על כך שדבר זה לא יקרה ונראה כי השניים הולכים לעבר עימות חזיתי.

* * *

בברזיל דחה הקונגרס הצעת חוק להשעות את הנשיא המכהן טמר בגין שוחד. יותר משליש מחברי הבית התחתון הצביעו נגד השעייתו. ביוני הוגש כתב אישום נגד הנשיא בגין קבלת שוחד של 150 אלף דולר מאיש עסקים לאחר שפורסמו הקלטות של השניים.

בריו פורסם כי שלושה בני אדם בממוצע נפגעים מירי כדור תועה מדי יום. גל האלימות מתגבר ונמסר כי 90 שוטרים נרצחו בעיר הזאת מאז תחילת השנה, כוחות צבא גדולים נפרסו בעיר בחודש האחרון על מנת להתגבר על הבעיה במקומות בהם המשטרה לא מצליחה לפרוס מספיק כוחות.

בית המשפט העליון פסק לטובת שני שבטים אינדיאנים בדרום המדינה אשר אדמתם הופקעה מהם בידי מדינת ריו גרנדה דו סול, במה שמתואר כתקדים בעל משמעות בתולדות יחסי המדינה עם תושביה המקוריים.

* * *

בצ'ילה עבר בבית המחוקקים חוק היסטורי אשר יאפשר לנשים לעבור הפלה במקרה של אונס, חוק יוצא דופן בארץ הקתולית הזאת שיש לה רקע של דיקטטורה צבאית שמרנית מאחוריה. הנשיאה באשלה לא עוצרת כאן והיא הגישה כעת הצעת חוק שתסדיר נישואין בין בני זוג מאותו מין.

* * *

בונצואלה יריביו של הנשיא פותחים בחקירת זיופים במשאל העם אשר איפשר להקים בית מחוקקים חלופי לזה שנבחר בבחירות דמוקרטיות. החברה האחראית על מערכות ההצבעה במדינה טוענת כי מספר הקולות נופח בלפחות מיליון איש, והיריבה לואיסה אורטיגה, לשעבר בעלת ברית של הנשיא מדורו, פתחה בחקירה.

ברחובות נמשכות המהומות וההתנגשויות בין מפגינים לשוטרים. לאחרונה מספר חיילים הודיעו על מרד בממשלת מדורו, אך נראה כי זה בהיקף קטן לעת עתה.

* * *

פרו מקדמת הכנסת טכנולוגיות וחדשנות בתחום המיכרות שלה. המדינה מובילה בתחומי זהב, אבץ, עופרת, כסף ונחושת ומקיימת בימים אלה כנסים בינלאומיים לקידום הכיוון. היא מעוניינת לדרג את התחום מבחינה טכנולוגית על מנת לקבל יתרון על פני מתחרות בשוק העולמי.

בתחום הנפט מתעוררות בעיות כאשר נציגי שבטים החיים באזור שדה הנפט הפרואני הגדול ביותר מוחים על כי הממשלה לא מחילה חוק המחייב להתייעץ אתם לפני כל שינוי בפעילות באזור שלהם, שבו פועלת חברת נפט קנדית על פי זיכיון. הם מאיימים לחסום את האזור בפני פעילות של החברה ושל הממשלה אם לא יתמלאו דרישותיהם.

* * *

למרות מחאות רבות בבוליביה אישר הנשיא סלילת כביש בן 300 ק"מ אשר יחצה את אזור הג'ונגלים שמצפון לקוצ'במבה, אזור טבע פראי אשר בו חיים עדיין שבטים אינדיאנים מבודדים.

* * *

גואטמלה פוסעת לעבר משבר נשיאותי. הנשיא ג'ימי מוראלס, אשר נבחר לאחר הדחת הנשיא הקודם עקב שחיתות, הורה לגרש שליח של האו"ם אשר בא לחקור את מימון מסע הבחירות שלו עקב חשד לעבירות על החוק, אך בית המשפט העליון של המדינה ביטל את ההוראה כלא חוקית. התובע הכללי דורש להסיר את החסינות מהנשיא ולהעמיד אותו למשפט.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באמריקה הלטינית? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - tal@intelectual.co.il

אפריקה

 

בחירות התקיימו בקניה ב-8 באוגוסט, והנשיא המכהן אוהורו קניאטה ניצח שוב. האופוזיציה הודיעה כי היא לא מקבלת את התוצאות, וזאת למרות אישור בידי גופים בינלאומיים שהן היו הוגנות והתוצאות אמתיות, פרצו עימותים ויש הרוגים ברחבי המדינה.

* * *

בעקבות הבחירות שהתקיימו באנגולה התמנה ז'ואאו לאורנסו, המועמד מטעם המפלגה השלטת ה-MPLA, שמפלגתו זכתה להיות הגדולה ביותר.

* * * 

בדרום אפריקה דחה הפרלמנט בהצבעה חשאית הצעת אי אמון בנשיא זומה המואשם בשחיתות רחבה, ויש הרואים בכך עדות לכך הבעיה כבר אינה הנשיא אלא השחתה נרחבת של מפלגת הקונגרס הנמצאת בשלטון.

לאחר שאותרה ומוגרה במספר מקומות אחרים בעולם, מתרחבת מגיפת שפעת העופות בדרום אפריקה והמדינה נערכת למבצע חיסון נרחב.

* * *

נפתחה חקירה בנוגע לשחיתות אפשרית בפעילות של חברת הכריה ריו טינטו בגיניאה.

* * *

ועדת חקירה של האו"ם מצאה כי טבח שנעשה בדרום הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו נעשה בידי מיליציות המופעלות על ידי הממשלה. קיים חשש כי זה יצית עוד יותר אלימות במדינה.

* * *

החברה DP World מדובאי תשקיע 442 מיליון דולר בהקמת נמל ואזור סחר חופשי באזור האוטונומי סומלילנד אשר מהווה פורמלית חלק מסומליה המפוררת. שיתחרה בג'יבוטי כנמל סחר אזורי בקרן אפריקה.

* * *

ממשלת בריטניה הכריזה על הקצאת 200 מיליון פאונד למלחמה בבוקו חראם בניגריה. 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באפריקה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

השוקים המתעוררים - ספטמבר 2017

החדשות העולמיות התמקדו גם החודש בסכסוך מול צפון קוריאה, הצהרות של קים, הצהרות של טראמפ, חששות ושיגורי טילים. באותו זמן התרחש סכסוך מדאיג הרבה יותר במרומי ההימלאיה בין הודו לסין, אשר ממשיך תוצאות של מלחמה מתחילת שנות ה-60 וכרגע נראה כי הוכל ונרגע, עד לפעם הבאה.

ברקע מתקיימים סכסוכים עקובים מדם מול סוחרי סמים, מאואיסטים ואיסלמיסטים בפיליפינים, בין הצבא למוסלמים במיאנמר, קרבות רחוב ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, במרכז אפריקה, מאבקי שליטה בשטחים שפונו על ידי מחתרת ה-FARC בקולומביה, ומול ברוני הסמים במקסיקו. כיצד הם ישפיעו על המחר?

 

לא הכל סכסוכים חמושים: סין ממשיכה לקדם את תכנית ה-OBOR הגלובלית לחיבור מסחרי של אסיה ואירופה, הודו מנסה לשים מקלות בגלגלים שלה, מדינות ASEAN מתמודדות עם הצל הגדול של סין, רוסיה מחפשת חלופות למערב, ובכל אלה יורד המיקוד בסכסוך המזרח תיכוני ועולה הצורך בטכנולוגיות ישראליות. כנראה שאין רע בלי טוב, והכל שאלה של מינון.

 

הקליקו על מפת האזור שאודותיו תרצו לקרוא את הסקירה.

 

 

 

 

 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי העולם? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il