אסיה

 

ראש ממשלת הודו נרדנדרה מודי וראש ממשלת יפן שינזו אבה הניחו החודש יחד את אבן הפינה לקו הרכבת קליע המהיר בין  מומבאי ואחמדאבד, MAHSR. ההכנסה לשימוש של הרכבת המהירה קריטית להתמודדות עם הבעיות התשתיתיות של הרכבות בהודו והצורך להאיץ את הכלכלה.

* * *

צמיחה מחודשת נרשמה במכירות ויבוא של סחורות יוקרה בסין, עקב ביקוש משכבת המתעשרים החדשים, לאחר מספר שנים של ירידה עקב מאבק המימשל בשחיתות.

מחקר של אוניברסיטת הונג קונג מראה כי מרבית החברות המשפחתיות הסיניות הגדולות אשר ניצבות בפני הצורך להעביר את ההנהגה לדור הבא ניצבות מול חוסר עניין של הצעירים, אשר מעדיפים להקים יוזמות אחרות משלהם.

אופטימיות בקרב אנליסטים לגבי עתיד שוק ההון בסין לאחר שמתחילת 2017  עלו הבורסות ב-43% והפיגו את החששות שיצר משבר הבורסות הסיניות של שנת 2015.

בורסת הונג קונג מסמנת עצמה כמקור עולמי ל-IPO של חברות. השנה היא צפויה לגייס את ההון השלישי בגדלו לאחר הבורסות של שנגהאי וניו יורק. מתחילת השנה היא גייסה כ-11 מיליארד דולר ל-106 חברות.

סין הצליחה לייצב את מצב החוב החיצוני שלה והוא עומד כעת על 1.4 טריליון דולר בלבד, לעומת 6 בממוצע בשאר חברות ה-G7 ו-19 טריליון של ארה"ב.

* * *

נשיא קוריאה החדש, מון, מקדם מדיניות כלכלית חברתית הדואגת לשכבות החלשות. הוא הכריז על העלאה משמעותית של שכר המינימום, סיבסוד מוניות לעניים הגרים באזורים מרוחקים והוספה של מישרות רבות לשירות הציבורי. הוא מתכנן העלאת המיסוי על עשירים וחברות כדי לממן זאת.

נמשכת הירידה במכירות קוריאניות בסין עקב המתיחות בין המדינות על רקע הצבת טילים בקוריאה, התיירות מסין יורדת בצורה חריפה, וקונצרן קיה-יונדאי הודיע על סגירה של ארבעה מפעלים בסין

* * *

תחזיות צופות כי כלכלת גוש ASEAN, אשר עובר אינטגרציה פנימית מתמדת, צפוי לגדול ולהפוך עם הזמן לרביעי בגדלו בעולם עם שווי שוק של 9.2 טריליון דולר.

מחקרים נפרדים מצביעים על אופטימיות של מנהלים זרים הפועלים באזור זה לגבי עתיד הפעילות שלה. 78% מהמנהלים של חברות אירופיות באזור מעריכים כי רווחי הפעילות שלהם בדרום מזרח אסיה יגדלו בשנה הבאה.

* * *

עתיד ה-TPP נראה כעת לא ברור, כאשר אחדות מהחברות בו פועלות להמשיך אותו בלי ארה"ב, אחרות מציעות לדחות כל פעילות בנושא זה בינתיים, ואחרות מציעות לשאת ולתת עם פרטנרים חליפיים לארה"ב.

* * *

לאוס נערכת לבניית הסכר פאק בנג על נהר המקונג. הסכר יוקם בעלות של 2.4 מיליארד דולר במימון סיני בעיקר, ויספק חשמל בהיקף של 912 מגאואט אשר מרביתו תיוצא לתאילנד.

* * *

וייטנאם צפויה בשנת התקציב הבא לקיים גרעון בגובה של 5.8% מהתמ"ג. ממשלת וייטנאם סובלת ברציפות מעודף הוצאה על פני הכנסות מאז שנת 2,000 , למרות הגדילה המתמדת בהיקף התמ"ג ובהכנסות המדינה.

* * *

המצב במיאנמר מול הרוהינגיה מידרדר, יותר מ-400,000 מוסלמים ברחו מהמדינה עד כה. עולות אכזבות מהיקף ההשקעות הזרות הנכנסות למדינה, כאשר הציפיות בעת סיום הדיקטטורה הצבאית היו כי הם תהיינה עצומות בגדלן, ונראה כי הביקורת על מעשי הרצח של הממשל לצד החשש מחוסר יציבות מבריחים משקיעים.

* * * 

ראש ממשלת מלזיה, נג'יב רזאק ביקר בוושינגטון על מנת לדון בשיתוף פעולה כלכלי עם ארה"ב על רקע פרישתה מה-TPP. הוא צפוי להודיע בקרוב על רכישת 30 מטוסי בואינג 737 ובואינג 787 עבור חברת התעופה הלאומית.

* * * 

קמבודיה הופכת בהדרגה לדיקטטורה, לאחר שנסגר עיתון האופוזיציה העיקרי קמבודיה דיילי, מנהיג האופזיציה קם סוחה הועמד למשפט וצפוי להיאסר ל-30 שנה וראש הממשלה איים להוציא אל מחוץ לחוק את מפלגת ה-CNRP ולאסור את אנשיה. גורמי אופוזיציה קראו לממשלות המערב להטיל על המדינה עיצומים, אך דבר זה לא נראה באופק.

 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי אסיה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

 

אמריקה הלטינית

נזקים כבדים במדינות הקריביים בעקבות סופות ההוריקן אירמה ומריה, אשר מסעי ההרס שלהן עברו במונטסראט, פוארטו ריקו, גואדלופ, קובה, הרפובליקה הדומיניקנית ואיי הבתולה. הבנה, בירת קובה, הוצפה ו-5,000 תיירים נאלצו להתפנות על מנת למנוע פגיעה בהם.

* * *

נזקים כבדים ומאות הרוגים ברחבי מקסיקו עקב מספר רעידות אדמה בעוצמה שהגיעה עד ל-8.1. יחד עם מלאכת השיקום עולות גם ביקורות כלפי המימשל, על היערכות לא מספקת ומענה לא מספיק מהיר לאסון, מה שעלול להביא לשינוי במפת התמיכה הפוליטית.

* * *

בנימין נתניהו ערך החודש ביקור ראשון של ראש ממשלת ישראל במדינות אמריקה הלטינית. הוא ביקר בארגנטינה, קולומביה ומקסיקו, חתם על שורה של הסכמים בילטראליים ופגש את נשיא פרגוואי

* * *

בית המשפט בברזיל עצר פרוייקטים של כריה באזורי יער האמזונס לשם שמירת הסביבה והאוכלוסייה האינדיאנית, למרות תמיכתו של הנשיא, טמר, אשר ידוע כמקורב לחברות הכריה הגדולות של המדינה.

כתב אישום הוגש בבית המשפט בברזיל נגד הנשיא המכהן, אשר מואשם בקבלת שוחד ושיבוש הליכי חקירה.

צבא ברזיל חזר לפרוס את כוחותיו בריו דה ז'נירו, לאחר שיצא ממנה, עקב קרבות רחוב בין כנופיות למשטרה

* * *

בית המשפט בגוואטמלה מקיים דיונים אחרונים לפני ההחלטה אם להסיר את חסינותו של הנשיא ג'ימי מוראלס, המואשם בשחיתות ועבירה על החוק בעת מימון מסע הבחירות שלו לנשיאות.

* * *

ארה"ב הוציאה אזהרת מסע לאזרחיה בנוגע לקובה, בעקבות החשד להתקפות קול על השגרירות שלה ואנשי הצוות, אשר ממשלת קובה מכחישה.

* * *

דודנלד טראמפ הכריז על מאבק בשלוש המדינות המוגדרות כ"הבודדים האכזריים" ובהן ונצואלה לצד אירן וצפון קוריאה.

נשיא ונצואלה, ניקולס מדורו, קרא החודש לבני עמו לגדל ארנבים ולאכול את בשרם על מנת להילחם ברעב המתפשט במדינה.

* * *

אחת משמורות הטבע התת ימיות הגדולות בעולם הוכרזה בידי ממשלת צ'ילה מול חופי אי הפסחא  בהיקף של לא פחות מ-740,000 קמ"ר

 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באמריקה הלטינית? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - tal@intelectual.co.il

אפריקה

 

חברת הקלר אונד קוך הגרמנית, המייצרת כלי נשק מזה עשרות שנים, הכריזה, בלחץ שלטונות גרמניה, כי תפסיק למכור כלי נשק למקומות בעולם שלא עומדים בדרישות מינימום בתחומי דמוקרטיה ומניעת שחיתות, מה שרלוונטי בימים אלה במיוחד לאפריקה.

* * *

בית המשפט העליון בקניה, במופע יוצא דופן באפריקה של עצמאות מערכת המשפט מול השלטון, דחה את ערעור מפלגת השלטון והודיע על עריכת בחירות חוזרות לנשיאות עקב גילוי זיופים בבחירות שבהן ניצח כביכול הנשיא המכהן אוהורו קניאטה

* * *

תוניסיה מתכננת בניית פארק ענק של קולטי שמש פוטו-וולטאיים במדבר סהרה, אשר מתוכנן לייצר חשמל בהיקף של 4.5 GW ולייצא אותו בעתיד למלטה, איטליה וצרפת. העבודות, בהיקף של 5 מיליארד דולר, יתחילו בשנת 2019.

* * *

שר הפנים האיטלקי מרקו מיניטי הכריז כי בשנה שעברה ירד מספר המהגרים הבלתי חוקיים המגיעים לארצו מצפון אפריקה ב-87%. לא כל הפרטים נחשפו אודות הכלים שהובילו לכך ואחת ההשערות היא כי ממשלת איטליה חתמה על הסכמים סודיים לצורך זה עם שבטים ומנהיגים מקומיים במדבר של לוב.

* * *

עקב מהומות נגד השלטון בוטלה ועידת אפריקה ישראל שהייתה אמורה להיערך בטוגו. הועידה נועדה ליצור שיתופי פעולה בין ישראל למדינות אפריקה ולשפר את מצבה הפוליטי של ישראל מול מדינות אלו.

* * *

מתגברות המהומות ברפבליקה המרכז אפריקאית ומרבית עובדי הסיוע של גופים בינלאומיים נאלצו לעזוב את המדינה.

* * *

צניחה חדה בשוויה של חברת היהלומים "פטרה" לאחר שממשלת מוזמביק החרימה משלוח של אבני חן שלה בשווי 15 מיליון דולר. מאחורי המקרה עומדת טענת הממשל כי החברה הונתה אותה לאורך שנים, ונתנה הערכת חסר לשווי של יהלומים שנכרו בשטחה על מנת להפחית את תשלום המסים.

* * *

בדיקה של ה"גרדיאן" מגלה כי באזורים רבים של חוף השנהב ומדינות שכנות במערב אפריקה נכרתו למעלה מ-80% מהעצים מאז שנות ה-60 על מנת לפנות מקום למטעי קקאו המייצאים לחברות דוגמת נסטלה ומארס, מה שגורם בימים אלה לאסון אקולוגי.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באפריקה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

השוקים המתעוררים - אוקטובר 2017

החודש פנתה תשומת הלב העולמית בעיקר לעבר מדינות מרכז אמריקה. הסופות אירמה ומריה שהיכו באיים הקריביים בדרכן לעבר פלורידה, ורעשי האדמה שפגעו במקסיקו שמו במרכז תשומת הלב את רגישותו של האזור לאסונות טבע, וזאת לאחר רעשי אדמה, שטפונות, מפולות בוץ והתפרצויות געשיות שפגעו מוקדם יותר השנה בצ'ילה, פרו, אקוואדור וקולומביה. 2017 תיזכר אולי כשנה השחורה של אמריקה הלטינית.

כן, מלבד זאת המשיכו להיחשף פרשיות שחיתות אדירות מימדים בברזיל ומצבה הכלכלי של ונצואלה המשיך ליפול עוד יותר נמוך.

 

במקביל גם החודש המשיך הסכסוך עם צפון קוריאה למשוך תשומת לב רבה. 

בינתיים. במקביל לכך, ומול פחות אור זרקורים מתרחשים תהליכים משמעותיים בהרבה. ארה"ב ממשיכה לאבד בני ברית ברחבי העולם ודבר זה בולט במיוחד בקרב מדינות דרום מזרח אסיה, סין ממשיכה בהתעצמות הכלכלית, מדינית וצבאית שלה לעבר מעמד של מעצמה מובילה כלל עולמית, והודו, אשר נראה כי הפסיקה לסמוך על תמיכתו של הדוד סאם, או כך לפחות זה נראה, פועלת למזער את התפשטות השליטה הסינית באסיה במה שנראה בינתיים לפחות כקרב מאסף.

 

הקליקו על מפת האזור שאודותיו תרצו לקרוא את הסקירה.

 

 

 

 

 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי העולם? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il