אסיה

 

ממשלות אוסטרליה ומזרח טימור הגיעו להסכמה שתיישב את הסכסוך ביניהן בנוגע לשטחי הים שביניהן הנקראים Greater sunrise ושבהם עתודות נפט בשווי של כ-31 מיליארד דולר, אשר אותן תוכל מזרח טימור להתחיל להפיק.

* * *

ועידת רשויות הגנת הסייבר של ASEAN בתחילת החודש החלה בהכנות לצעדים שיגבירו את עמידות הסייבר של החברות במדינות הארגון. מומחים מעריכים כי למרבית החברות באזור זה יש הגנה לא מספקת או היעדר מוחלט שלה.

מדינות ASEAN רושמות לאחרונה שיא במספר טיסות וכתוצאה מכך בהזמנת מטוסי נוסעים. חברת בואינג הודיעה כי חברות הארגון הזמינו אצלה במהלך 2017 סך של 4,210 מטוסים, מה שמהווה יותר מ-10% מכלל ההזמנות העולמיות, ומה שהופך את האזור למקור הביקוש מספר אחד של מטוסי נוסעים בעולם.

החברות אמזון ועלי-בבא, כל אחת מהן במקביל, משקיעות סכומים גדולים בימים אלה בחדירה לשוקי דרום מזרח אסיה, מתוך מאבק על המסחר האלקטרוני בשנים הקרובות באזור זה שצפוי להיות בעל הצמיחה הגדולה ביותר בעולם ושחיים בו למעלה מ-600 מיליון איש. התחום מגלגל היום בארצות ASEAN כ-5.5 מיליארד דולר לשנה וצפוי לצמוח בשנים הקרובות ללא פחות מ-87.8 מיליארד על פי מחקר של גוגל.

* * * 

נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, הכריז על השלמת השחרור של העיר מראווי שהייתה נתונה לשלטון של כוחות דאעש. על פי הדיווחים נהרגו בקרבות שני ראשי המדינה האיסלמית בפיליפינים. נותר לראות אם ההישג הזה יביא למדינה שקט שיאפשר לה האצת הצמיחה הכלכלית.

 

ראש ממשלתה הצבאית של תאילנד, פריוט צ'אן-אוצ'ה, הודיע כי בחירות כלליות תיערכנה בנובמבר 2018. מבחינה כלכלית משמעותו האפשרית של הצעד היא מתן ודאות יחסית לכלכלת המדינה, אך זה תלוי כמובן בדרך בה תתנהלנה הבחירות ובזהות האדם שיעלה לשלטון.

הבורסה של תאילנד נמצאת בעליה בתקופה האחרונה. לאורך 6 השבועות האחרונים היא עלתה ב-10% שהצטרפו אל 20% לאורך שנת 2016. זאת למרות גורמים מעכבים כמו השלטון הצבאי היוצר תחושת חוסר ודאות, החובות הגדולים של משקי הבית ומיעוט השקעה בתשתיות. מדד הבורסה, ה-SET, הגיעה לנקודה הגבוהה ביותר מזה 24 שנה.

 * * *

הבנק המרכזי של סין צמצם את גודל רזרוות ההון שחייב בנק להחזיק כגיבוי לפעילותו, כנראה עקב רצון לאפשר יותר הלוואות שיקלו על פעילותם של עסקים קטנים ובינוניים לקראת הקניות של סוף השנה.

רשויות הסייבר בסין הכריזו על תכנית הגברה מסיבית של הכשרת מומחי סייבר במדינה.

מנהלת התיירות הסינית הלאומית (CNTA) מוסרת כי בסיכום חופשת "סוף השבוע המוזהב" 705 מיליון סינים יצאו לחופשה ב-1,155 ערים ב-88 מדינות, מרביתם בתוך סין עצמה, זאת אומרת עשירית מתושבי העולם בקירוב, והם הוציאו סכום השווה לכ-88 מיליארד דולר. יעדי תיירות החוץ העיקריים, על פי סדר יורד, היו תאילנד, וייטנאם סינגפור ומלזיה.

בהצהרות נשיא סין שי ג'ין פינג במושב החמש שנתי של המפלגה הקומניסטית הסינית נרשמו הצהרות המתמקדות בתחום השליטה במדינה ושמירה על אחדותה ועל הישלטותה בידי המפלגה, כאשר עיקר הדברים כוונו לעבר מגמות היפרדות ועצמאות של טאיוון, טרור פנימי ופעולות עצמאיות מדי של בעלי הון סינים. הוא הצהיר כי לכוחות השוק ינתן תפקיד בקביעת דרכה הכלכלית של סין, אך להצהרה זאת לא נלוו הגדרות של צעדים או רפורמות נוספים על פני התוכנית שהושקה ב-2013.

נשיא סין, שי ג'ין פינג, נבחר לכהונה נוספת ואחרונה של 5 שנים.

* * * 

במרכז וייטנאם גל של שטפונות גבה את חייהם של עשרות אנשים וגרם לפינויים של עשרות אלפים וצפוי לפגוע קשות בחקלאות האזור השנה.

 * * *

בתחילת אוקטובר ירדה רכבת פרברים מהפסים בפרברי מומבאי והרגה 22 איש לצד עשרות נפגעים נוספים. בממוצע נהרגים כל יום 15 איש על מסילות רכבת באזור מומבאי, והרכבות בהודו רושמות שיא של חוסר יעילות ושל תקלות. חברות הרכבות משלמות מדי שנה פיצוים בסכומי עתק לנפגעי תקלות שבאחריותן, אך למרות זאת נמנעות מלהשקיע בשיפור התשתיות והבטיחות עקב חוסר תקציבים.

 * * *

לי ג'ונג-ווה, בכיר לשעבר בקרן המטבע העולמית, טוען החודש במכתב פתוח אל נשיא דרום קוריאה מון כי עליו לבצע שורה של רפורמות במדינתו, ובהן העלאת משכורות, צמצום כוחם של ארגונים ועוד שכוונתם לשפר את מצב התעסוקה, לפתוח את קוריאה ליתר תחרות ולקדם את החדשנות. לטענתו אם מון לא יעשה זאת צפויה המדינה לשקוע ב"שנים אבודות" של דריכה במקום כפי שהיו ליפן החל משנות ה-90.

התעצמות המשבר מול צפון קוריאה פותח בפני יצרניות נשק ישראליות אפשרויות מכירה, וידיעות מספרות על משא ומתן למכירות מוגברות, בעיקר של אמצעי הגנה נגד טילים וכטב"מים.

* * * 

ב-22 באוקטובר נערכו הבחירות לנשיאות ביפן וראש הממשלה אבה זכה בנצחון סוחף. המשמעות הכלכלית של הנצחון היא חיזוק של התמיכה במדיניותו הכלכלית, האבנומיקס, שממוקדת בהזרמת כספים למשק, יצירת סנטימנט חיובי וביקושים, שילוב יתר של נשים במעגל היצרני ופתיחת חסמים ומונופולים

 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי אסיה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

 

אמריקה הלטינית

בארגנטינה זכתה Cambiemos, מפלגתו של הנשיא מאקרי, בבחירות ב-13 פרובינציות ונהנית כרגע, לראשונה מאז היבחרו, מרוב בקונגרס. הנשיא כבר הצהיר כי הוא יקח את הצבעת האמון הזאת הלאה ויעזר בה לצורך רפורמות שהוא מתכנן בתחום החינוך, המיסוי והעבודה.

* * *

בבחירות אזוריות למישרות מושלים ברחבי ונצואלה ניצחה מפלגת השלטון הסוציאליסטית במרבית האזורים. האופוזיציה, ארה"ב וגופים בינלאומיים שעקבו אחר הבחירות הגדירו אותן כבלתי הוגנות ובלתי דמוקרטיות וביטלו את תוקף הצהרות הזכיה.

* * *

הסופה נייט הגיעה באמצע אוקטובר לפלורידה לאחר שנרשמו 22 מקרי מוות באיים הקריביים.

בפוארטו ריקו לאחר הסופה של ה-20 בספטמבר, שהביאה למותם של לפחות 48 בני אדם, גרמה לשיטפונות אדירים והפילה את החשמל ל-3.4 מיליון תושבי האי, כל 1,113 בתי הספר עדיין סגורים, ו-167 מהם משמשים בינתיים מרכזים קהילתיים עבור ילדים וקשישים. משרד החינוך באי הודיע שהוא יעלה את מספר בתי הספר שישמשו בינתיים מעין מתנ"סים לציבור ל-190. 99 בתי ספר נוספים משמשים מקלטים עבור 5,000 אנשים שישנים בכיתות.

שבועות לאחר הסופה מריה הרפובליקה הדומיניקנית עדיין לא שיקמה את הנזק ותושבים רבים חיים בין הריסות בתיהם. ראש ממשלת ברבודה, אשר מדינתו לא מצליחה לעמוד בנטל הכלכלי של השיקום, פנה בבקשה לקבלת עזרה מממשלת בריטניה.

* * *

קרלוס נוזמן, ראש מנהלת המשחקים האוליפיים שנערכו בברזיל נעצר במסגרת חקירת שחיתות. הנשיא המכהן טמר, לאומת זאת, זכה בהצבעה בבית הנבחרים שמאפשרת לו להמשיך למלא את תפקידו בלי להיות מועמד לעת עתה למשפט בעוון ההאשמות התלויות נגדו של קבלת שוחד וחלוקת טובות הנאה. עם זאת סקרים מראים כי כ-90% מתושבי ברזיל מאמינים כי הוא מושחת וכי ההאשמות נכונות.

* * *

במקסיקו מתעצם ביטוי הרגשות האנטי אמריקאיים שעולים מאז היבחרו של דונלד טראמפ. הדבר בא לידי ביטוי ביום המתים המקסיקאי החל בימים אלו, ואשר מוצג השנה שוב ושוב כתשובה המקומית להאלווין האמריקאי שיש במקסיקו מי שחוגגים אותו.

* * *

בדיקות עיתונאיות שנערכו מצביעות על כך שההתקפות האולטרה סוניות בבירת קובה נגד אמריקאיים החלו מייד עם היבחרו של דונלד טראמפ והמטרות הראשונות שלה היו מרגלים אמריקאיים. האפקט העיקרי של ההתקפות הוא אובדן שמיעה וכאבי ראש קשים שמגיעים עד לנזק מוחי.

** *

בקולומביה הולך ונראה באופן יותר ויותר ברור שיציאת ה-FARC ממעגל יצור הסמים הקשים לאחר חתימת הסכם השלום עם הממשלה יוצר ואקום שלא מתמלא בידי כוחות הממשלה, אלא בידי גופי פשע מקומיים, מה שמחדש את מעגל האלימות על חשבונם של כפריים ושל שבטים אינדיאנים.

 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באמריקה הלטינית? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - tal@intelectual.co.il

אפריקה

 

נראה כי הפעילות של האיחוד האירופי כנגד ההגירה אליו מביאה לתוצאות. ההגירה מלוב כמעט ונעצרה לחלוטין, עם זאת מתגבר במקומה הזרם דרך החלופות מרוקו ותוניסיה.

* * *

הולכת ומתרחבת מגיפת שפעת העופות בדרום אפריקה ומאיימת באופן נרחב על ענף הלול במדינה זאת. לצד זאת יש גם דיווחים על התרצות שלה בוייטנאם, טאיוון ואיטליה. האשמות מועלות בבריטניה כנגד מעורבות של בנק HSBC בפרשות השחיתות של הנשיא זומה.

* * *

במגיפת דבר במדגסקר מתו עד כה יותר ממאה איש.

* * *

בפיגוע תופת במרכז מוגדישו, בירת סומליה, נהרגו מאות בני אדם ובית מלון שלם קרס על יושביו, במה שעלול לסמן את התעוררותה מחדש של האלימות ולערער את היציבות המסויימת שהושגה בשנה האחרונה.

* * *

בקניה התקיימו בחירות לנשיאות לאחר שהבחירות הקודמות מחודש אוגוסט נפסלו בידי בית המשפט העליון. עם זאת האופוזיציה לא השתתפה בבחירות, הנשיא המכהן אוהורו קניאטה זכה, ולנוכח האשמות בשחיתות קיים חשש להתפרצויות אלימות.

* * *

מפגינים דוברי אנגלית הפועלים למען עצמאות מהשלטון הפרנקופוני נורו למוות על ידי המשטרה בקמרון.

* * *

פיצוץ במסוף נפט באקרה בירת גאנה גבה את חייהם של שישה אנשים ופצע עשרות. בשנתיים האחרונות כבר התרחשות אסונות דומים במסופי נפט בגאנה, שאחד מהם הרג לפני כשנה מאה איש.

* * *

ארה"ב הסירה את מרבית הסנקציות הכלכליות שהטילה בשעתו על סודאן אך הותירה את הגדרת המדינה כתומכת בטרור, לצד צו ההבאה למשפט הבינלאומי שהוצא נגד המנהיג שלה.

* * *

נמשכות ההתנגשויות החמושות ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו ובתחילת החודש דווח על מותו של משקיף האו"ם בקרבות בצפון מזרח המדינה.

 

בליבריה הורה בית המשפט על עצירת התהליך לסיבוב השני של הבחירות לנשיאות עקב טענות לאי סדרים בסיבוב הראשון שהעלה את המעומדים ג'ורג' וואה וג'וזף בואקאי.

.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באפריקה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

השוקים המתעוררים - נובמבר 2017

החודש החלו מדינות הצפון להיכנס לתקופה הקרה של השנה, ואלה של הדרום להיכנס לתקופה החמה. אצלנו כבר מרגישים את החורף מתקרב. ברחבי העולם מתקיים גל של הבעת אמון במנהיגים: יפן בחרה את שינזו אבה לכהונה נוספת, סין האריכה בחמש שנים את כהונתו של שי ג'ין פינג, בקניה התקיימו בחירות לנשיאות לאחר שתוצאות הבחירות הקודמות בוטלו בידי בית משפט, ואוהורו קניאטה ניצח, אך בלי מתמודד מטעם האופוזיציה מולו, ובארגנטינה ניצחה מפלגתו של מאוריסיו מאקרי ונהנית עכשיו מרוב בקונגרס.

מצד שני מדינות הקריביים מלקקות את הפצעים ומנסות לשוב לשגרה לאחר ההרס של הסופות הטרופיות של ספטמבר, במספר מדינות באפריקה מתחוללות מהומות העלולות לגלוש למלחמת אזרחים, הפיליפינים הצליחה, כך זה נראה לסיים את ההתקוממות האיסלמיסטית בדרום המדינה, ועכשיו חוששות מדינות אחרות בדרום מזרח אסיה , ובראשן אינדונזיה ומלזיה, מגלישת התנועות הג'יהדיסטיות אליהן.

אם לשים דגש על מגמות כלכליות מרכזיות כדאי לשים לב להמשך דהירתה הכלכלית של הודו בראות ראש ממשלתה נרנדרה מודי, לאמון שנותנים אזרחי יפן בממשלתם ובתכניתה הכלכלית, ומנגד את התנועה המורכבת של סין, אשר מצד אחד מתנהלת יותר ויותר כמעצמה כוחנית בזירה הבינלאומית, ומצד שני מעלה חששות למשבר חובות אבודים והידלדלות רזרוות מטבע שבדרך.

 

הקליקו על מפת האזור שאודותיו תרצו לקרוא את הסקירה.

 

 

 

 

 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי העולם? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il