אסיה

החודש הגדירה  סין, אשר ניצבת בפני הצטמצמות יתרות מטבע החוץ שלה, את יציבותה הפיננסית כצורך של בטחון לאומי. ההצהרה פורסמה בידי הנשיא שי ג'ין-פינג, מה שמעיד על המרכזיות שלה, ונראה שסין נחושה בדעתה שלא להגיע לגרעון שאותו חוותה יפן בעקבות "השנים האבודות". במקביל היא מנסה לקדם את היואן, המטבע הלאומי שלה, כמטבע בינלאומי בדומה לאירו ולדולר, אך בחוסר הצלחה. היואן לא מצליח להמריא כמטבע בין לאומי, הוא בשימוש רק כ-1% מהטרנזקציות הבינלאומיות, חצי מהדולר הקנדי לשם השוואה.

אתם מתכננים רילוקיישן למזרח? קחו בחשבון כי מחירי הדיור בהונג-קונג, אשר שומרת על המעמד של  מקום המגורים היקר בעולם, עלו בחודש ה-11 ברציפות, והם ניצבים בתוספת של 14.3% ביחס לשנה שעברה.

 

לאחר שנשיא שלהם שיחק על הקלף הסיני, נתן כתף קרה לארה"ב, נסע לפגישה בבייג'ינג והצהיר כי מחלוקות ים סין הדרומי תיפתרנה במשא ומתן ולא באמצעות תביעות בינלאומיות, נראה כי הפיליפינים לא רואה מימוש להבטחות הסיניות להשקיע ולתת אשראי בלי ריבית וללכת לקראת תביעותיה הטריטוריאליות. עידן הידידות הקצר מסתיים עם מחלוקת חוזרת על ים סין הדרומי.

בינתיים נראה כי היא זאת שתתייצב מול תביעות בינלאומיות, היות ותביעות הוגשו לבית הדין הבינלאומי בהאג נגד 11 בכירים בממשל שלה, כולל הנשיא דוטרטה עצמו, עקב מעשי הטבח שהתבצעו כחלק מהמאבק בפשע.

 

ראש ממשלת וייטנאם הציע החודש להגיע לוושינגטון ולהיפגש עם דונלד טראמפ. האנוי חותרת להסכם סחר חופשי עם ארה"ב, כפי שחתמה עם האיחוד האירופי, ארה"ב שהיא יעד היצוא מספר 1 שלה עם 36 מיליארד דולר יצוא בשנה, ונשענת בכך על הנטיה של טראמפ להחליף את הסכם ה-TPP שהוא ביטל עם הסכמים בילטרליים. צפוי כי ארה"ב תנסה לנצל שיחות כאלה לצמצום גרעון הסחר שלה מול וייטנאם.

 

על רקע חקירת הנשיאה המודחת פארק התפרסמו הקווים המרכזיים של תקציב 2018 של קוריאה. עקרונות התקציב הם הגברת הילודה, טיפול באבטלה, בניית יכולות למהפכה התעשייתית הרביעית וטיפול בחוסר השוויון הכלכלי. ברקע לכך מגבילה סין פעילות של רשת LOTTE הקוריאנית בשטחה, עקב מעורבות החברה בפריסת טילי THAAD, טילי יירוט הטילים לנוכח האימים מצפון קוריאה, והיא מגבילה יציאת תיירים סינים לקוריאה.

 

יפן נערכת לממש את ההחלטה שלה משהנה שעברה לאפשר הקמת בתי קזינו בשטחה. הרעיון שמאחרוי צעד זה הוא להגדיל את הכנסות המדינה, שהם עקב אכילס של כלכלת יפן בשנים האחרונות, ולמנוע את כספי ההימורים של עשירי יפן מלברוח לאתרי ההימורים של מקאו, לאס-וגאס ודרום מזרח אסיה. השוק מוערך בכ-25 מיליארד דולר לשנה והמרכזים ילכו ויפתחו כנראה משנת 2023 והלאה.

 

חדשות טובות מגיעות מדרום מזרח אסיה. דוחות מראים כי צמיחה כלכלית מתמדת ועקבית נרשמת בקמבודיה לאורך כל 10 השנים האחרונות, והיא מסתמנת אחד "הדברים הבאים" בתעשייה האסיאתית. היא מגיעה לכך על ידי הגברת היצור ההמוני של מוצרי צריכה וטקסטיל, מתן הטבות להשקעות בחקלאות ומדיניות של התקרבות לסין. על רקע זה היא מבטלת פעילויות צבאיות משותפות שתוכננו עם ארה"ב לאחר תמרון "הדרקון המוזהב" שהיא קיימה בשיתוף עם צבא סין לאחרונה.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי אסיה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

 

אמריקה הלטינית

חודש אפריל באמל"ט היה, אם תרצו, ביטוי לשינוי שעובר אזור זה. משטרי השמאל מפנים את מקומם בזה אחר זה למשטרי כלכלת שוק, ונסיונות לשלוט באמצעים בלתי דמוקרטיים הולכים ונדחים בידי האוכלוסיה, אשר יוצאת לרחובות על מנת לעצור זאת.

 

בפרגוואי התפרצו מחאות אלימות שכללו הרס רכוש והתעמתות עם כוחות הסדר, וזאת עקב ניסיון של הממשלה לאפשר כהונה נוספת לנשיא קארטס, בתהליך שמהווה עקיפה של החוקה.

 

מועמד השמאל, לנין מורנו, נבחר החודש באקוודור, בסיבוב השני של הבחירות. האופוזיציה טוענת לזיופים ודורשת ספירת קולות מחדש, וחוסר השקט נמשך לאורך החודש אך נראה כי התוצאות כבר לא תשתנינה. הנשיא החדש מבטיח להילחם בשחיתות ולשפר את מצב השכבות הנמוכות, אך יאלץ להתמודד עם ירידת מחירי הנפט שגורמת לחוסר בתקציב וחוב גדל והולך, ואם הוא לא יקצץ בתקציב, בניגוד להבטחות הבחירות שלו, המדינה תשקע במשבר כלכלי חריף.

 

משבר כזה כבר מתחולל בונצואלה מזה שנה וחצי. ברחובות הערים מתקיימות מחאות אלימות עקב החוסר במוצרי מזון, ירידת רמת החיים, הפשע המתרחב ועקב השעיית מנהיג האופוזיציה ממועמדות לנשיאות ל-15 שנים בידי בית המשפט, הנמצא בשליטת מפלגת השלטון הסוציאליסטית של ניקולס מדורו.

 

אסונות טבע פגעו החודש במדינות האנדיניות של דרום אמריקה. שיטפונות בפרו, שהתחוללו כנראה עקב תופעת אל ניניו, גבו חיים של 101 איש, ובאקוודור מתו עקב השיטפונות 21 איש. הגשמים העזים גרמו למפולות בוץ באזור הגבול הדרומי של קולומביה באזור פוטומאיו סביב העיר מוקואה. גשמים עזים גרמו לעליית מפלסי נהרות וגרמו, יחד עם מפולות הבוץ, ללמעלה מ-250 הרוגים ועוד מאות נעדרים. בשלב זה עדיין לא חודשו התחבורה, חשמל, תקשורת ומים לכל האזורים.

 

קולומביה לומדת, כמו מקסיקו לפניה, כי חיסול מקור פשע בדרך כלל מעביר את השרביט אל מקור אחר ולא מחסל את הבעיות. לאחר שבמקסיקו הביאה הסגרת "אל צ'אפו" להתגברות מעגל האלימות בחוארס, מתברר כי ההסכם של בוגוטה עם ה-FARC לא מביא לירידה ברציחות, ולמעשה נפתח מאבק דמים על החלל שנותר.

 

בארגנטינה התחוללה הפגנת ענק של עובדי מדינה, נהגים ומורים בדרישה להעלאות שכר ביחס ישיר לאינפלציה שעלתה ב-40% בשנה שעברה, וצפויה השנה לעלות ב-20% נוספים. לראשונה מאז היבחרו מצביעים סקרים על קיומם של יותר מתנגדים מאשר תומכים בנשיא מאקרי, כאשר ברקע לכך שחיקת שכר, ביטול סובסידיות וחוב מתגבר לסין, וחשדות לשחיתות של הנשיא. 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באמריקה הלטינית? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - tal@intelectual.co.il

אפריקה

דוח של ארגון מו איברהים לחקר אפריקה מוצא כי ב-10 השנים האחרונות צמחה כלכלת היבשת הגלובלית בכ-4.5% בכל שנה, ובה כמה מהמדינות המובילות בעולם כולו בצמיחה כלכלית. עם זאת שיפור המצב הכלכלי בינתיים לא מיתרגם לעלייה בתעסוקה של צעירי היבשת. עלייה בתעסוקה נרשמה במדינות מבוססות החקלאות, דוגמת טנזניה ואתיופיה, אך לא במדינות שכלכלתם מבוססת מחצבים בעיקר.

 

דר' טדרוס אבהנום גהברייסו, שר הבריאות היוצא של אתיופיה, יהיה מועמד החודש לעמוד בראש ארגון הבריאות העולמי. הארגון ניצב בפני האשמות לכשל בטיפול במגיפת האבולה והזהרות כי מחלות נוספות צפויות להתץ בקרוב ויש צורך לערוך רפורמה בארגון על מנת לתת לכך מענה טוב יותר מאשר בעבר.

 

משרד ההגנה האמריקאי מפרסם היערכות למבצע כנגד לוחמי אל שבאב בסומליה, ומומחי סיוע הומניטרי מעריכים כי משמעות הדבר תהיה התמוטטות מערך הסיוע לאוכלוסיה ומותם של רבים. כרקע יש לזכור כי בבצורת האחרונה שם מתו במדינה זאת למעלה מרבע מיליון איש.

 

מה הפתרון לבעיות הרעב של יבשת אפריקה? מחקר מגלה כי הבצורת שתקפה את מערב אפריקה ב-2014, בניגוד לסומליה, לא גרמה לרעב ומוות. ברקע לכך עומדת תכנית ה-ARC- African Risk Capacity, אשר במסגרתה הפקידו מדינות דוגמת סנגל, מאוריטניה וניז'ר הפקדות שנתיות שאפשרו להן לקבל כיסוי ביטוחי של נזקי הבצורת כאשר היא פרצה ולממן את כיסוי הנזקים ואספקת מים ומזון לתושבים.

 

ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו מתעצם הדיון על רציחתם של שני מומחי או"ם בחודש מרץ שהגיעו על מנת לחקור הפרות של האמברגו שהוטל על אספקת נשק לאזור זה. ממשלת קונגו פרסמה סרטון המראה כביכול כיצד השניים מוצאים להורג בידי אנשי מיליציה אנטי ממשלתית. ברקע לכך נמשכת מלחמת האזרחים ומאות כנראה נהרגים בכל חודש. הלחימה מותירה את השטח לפשיעה מתגברת, והחודש נרצחו בידי ציידי פילים לא חוקיים שני שומרי טבע מטעם רשויות המדינה.

 

ג'ון מגופולי, נשיא טנזניה, הכריז החודש על פיטורי 9,900 עובדי מדינה אשר התקבלו או קודמו בעבודתם תוך שימוש בתארים מזוייפים. הדבר קורה במסגרת מערכה של הממשל לבירוא השחיתות. ב-2015 גילתה בדיקה כי המדינה משלמת משכורות ליותר מ-15 אלף איש עובדי מדינה בלתי נחוצים שכלל לא טורחים להתייצב לעבודתם.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באפריקה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

שוקי העולם המתעוררים - מאי 2017

נראה כי העולם הולך ומפנים את דרך התנהלותו של דונלד טראמפ, והוא מצידו מפנים כנראה את ההבדל שבין מערכת בחירות לניהול מדינה.

באמריקה הלטינית נמשכת המגמה הכללית של נטישת השמאל, מלבד באקוודור, אשר בה הנשיא החדש ישן מורנו ינסה להציל את ספינת הלטינו-סוציאליזם השוקעת, כאשר ברקע הולכת ונצואלה ומידרדרת יותר ויותר.

התקררות נרשמה ביחסי סין והפיליפינים, אולי הנסיגה הראשונה בהתרחבות השפעתה של סין באזור, אבל בשאר אזורי העולם נראה כי היא ממשיכה בהתעצמותה, אשר בולטת על רקע חוסר הסדר במדיניות ארה"ב, המיתן ברוסיה והדשדוש של כלכלות אירופה המערבית.

מי שנראית כמו אתגר משמעותי עבורה, לפחות לטווח הארוך, היא הודו, אשר ממשיכה לנוע קדימה בקצב של צעד קדימה, צעד אחורה אבל המגמה הכללית היא של צמיחה מתמדת. משבר החלפת השטרות כבר נראה מרוחק מאוד מאוד.

הקליקו על מפת האזור שאודותיו תרצו לקרוא את הסקירה.

 

 

 

 

 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי העולם? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il