אסיה

המלחמה הכלכלית שכולם מצפים לה בין הנשיא החדש של ארה"ב לסין החלה בקול ענות חלושה, כאשר מר טראמפ ניהל שיחה ידידותית ביותר עם שי ג'ין פינג, נשיא סין, והתחייב להיצמד למדיניות סין האחת של קודמיו. מה שכנע אותו? מעט מאוחר יותר הוא הורה על הגדלה ניכרת של תקציב הביטחון. האם הוא רוצה להגיע לסיבוב הבא עם מקל גדול יותר ביד?

 

סין בינתיים ממשיכה לקדם את התוכניות ארוכות הטווח שלה. בחודש שעבר גילה מחקר של רשת בלומברג כי בניגוד לעבר מרבית התוצרת שלה כבר לא מופנית ליצוא אלא לתצרוכת פנימית, וכי מרבית התצרוכת שלה באה מיצור עצמי. סין נעה לעבר אוטרקיה מתגברת שבה העולם יהיה תלוי בה אך לא להפך, מה שיפחית את התלות שלה בסחר חוץ. גם בתפוקה יש עליה ובחודשים האחרונים הצטרפו הערים צ'ינגדאו וננג'ינג לרשימת הערים שהתוצר השנתי שלהן עבר את הטריליון יואן, והרשימה כבר עומדת על 12 ערים.

 

יפן, אשר ראתה כמה פרמטרים כלכליים חיוביים בסוף השנה החולפת,מחכה לראות את ההצלחה של תכנית האבנומיקס וזינוק מחודש של הכלכלה, הרבעון הנוכחי עומד להיות קריטי בתהליך זה. יפן בינתיים בוחנת את עצמה ומחקרים מצביעים על כך שגוברת המודעות של הנהלות של חברות ביפן לחוסר התועלת שבעבודה שעות רבות סביב השעון. המגמה היום בחברות רבות יותר היא להילחם בעייפות של העובדים והמנהלים ולמנוע תופעות של "קרושי", מוות עקב תשישות הנובעת מעודף עבודה.

 

קוריאה ניצבת מול התרחבות החקירות בנושא השוחד. החודש נעצר לי ג'אה יונג, סגן יו"ר סמסונג ונכדו של מייסד החברה, האיש הבכיר ביותר בעולם העסקי שנעצר עד כה. עם זאת מה שהסעיר את המדינה הזאת יותר מכל היה הרצח במלזיה של קרוב משפחתו של מנהיג צפון קוריאה, פרשה שמאיימת על יחסיה של המדינה הקומוניסטית עם מלזיה, לאחר שניסוי הטילים גרם לקרע בינה לבין סין, אשר ביטלה חוזי יבוא פחם ממנה.

 

הודו מקדמת את שדרוג הצבא שלה, על רקע המחלוקות האזוריות מול סין, משקיעה בכך תקציבים הולכים וגדלים בזכות הצמיחה הכלכלית המרשימה שלה ומגיעה בימים אלה לשלב הסופי של מכרז יצור מטוס הקרב העתידי שלה. אל שלב זה עלו חברות בואינג וסאאב, וההיקף שלו צפוי להיות 25 מיליארד דולר.

אמריקה הלטינית

פרו תפסה כותרות השבוע, כאשר, לנוכח שמועות כי הנשיא לשעבר שלה, טולדו, החשוד בקבלת שוחד, מתכונן להיכנס לישראל ולבקש בה מקלט, כנראה בהקשר לאזרחות הישראלית של אשתו. ישראל .מצידה הודיעה כי עד לסיום הפרשה הוא לא יורשה בינתיים להיכנס.

 

בארגנטינה עולים חשדות כי הנשיא, מאקרי, אישר מחיקת חובות בגובה מאות מיליוני דולרים של חברה הנמצאת בבעלות משפחתו לאוצר הארגנטינאי ונפתחה חקירה היכולה לערער את השלטון שלו ואת הרפורמות שהוא יזם.

 

בברזיל, במקביל לקרנבל שיצא לדרך, נמשכת ומסתעפת חקירת השחיתות, היא כבר סיבכה את נשיא פרו לשעבר, כאמור, והיא הביאה החודש למעצר של מנהלי משרד עורכי דין בפנמה באשמת השתתפות בפרשיה זאת.

 

באקואדור תיערכנה בחירות לנשיאות ב-2 באפריל. הנשיא המכהן מטעם מפלגות השמאל, קוראה, יפנה את מקומו ונראה כי הממשיך שלו, מורנו, יפסיד את הבחירות למועמד מפלגות הימין לאסו, ובכך ימשיך את המגמה הלטינו אמריקאית של ירידת משטרי השמאל, בהמשך לשינויים בקובה, ארגנטינה וברזיל.

 

בקולומביה, שהנשיא שלה זכה בפרס נובל לשלום על הסכם השלום עם מחתרת ה-FARC, דווקא מתגברת האלימות מאז ההסכם, כנראה בגלל שפרישת המחתרת מהסחר בסמים יצרה מאבק דמים על החלל שנפער. תופעה דומה קורה במקסיקו לאחר הסגרת אל צ'אפו, מנהיג הפשע המאורגן, לארה"ב. במדינה זאת עולה וגואה גל האיבה כלפי דונלד טראמפ וכלפי ארה"ב לאחר העימות על רקע ההגירה, ויתכן ודבר זה ישפר את כניסת חברות ישראליות לפעילות שם כאלטרנטיבה לחברות אמריקאיות.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באמריקה הלטינית? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - tal@intelectual.co.il

אפריקה

בגמביה מתמודד הנשיא החדש, ברואו, עם מה שהאיר אחריו הנשיא העוזב ג'מיע, והוא החל במסע פיטורין של אנשי הנשיא המושחת, ובכלל זה הרמטכ"ל ומפקדים בכירים סביבו. האיחוד האירופי התגייס והעביר תמיכה כספית על מנת לסייע לו לייצב את הכלכלה.

 

רעב ממשיך בכמה אזורים ביבשת הזאת, בחלקם, כמו למשל דרום סודן, סומליה, צפון ניגריה וקונגו, הדבר נובע ממלחמת אזרחים הפוגעת ביכולת של האיכרים לעבד את אדמותיהם ושל ארגוני סיוע לספק מזון, לצד זה הולך ומתרחב החשש מרעב במדינות הדרומיות של היבשת, ובכלל זה דרום אפריקה, מלאווי, זמביה וזימבבואה, בעקבות התפשטות תולעי ה-fall armyworms הפוגעות בעיקר בתירס, המזון העיקרי של תושבי האזור. אתם מכירים חברה ישראלית שמציעה לכך פתרון?

 

בדרום אפריקה נמשכת ואף מתגברת, גם ברחובות וגם בפרלמנט, המחאה כנגד השחיתות של המנהיג המכהן זומה, אך נראה כי בינתיים הוא מקבל תמיכה ממפלגתו, מפלגת הקונגרס, ולא עומד לעזוב.

 

באתיופיה נמשך מאז חודש אוקטובר מצב החירום עקב במחאה של אנשי האורומו, מיעוט המתלונן על דיכוי, אפליה בהזדמנויות כלכליות והפקעת אדמות.

 

בסומליה השכנה נבחר בידי הפרלמנט נשיא חדש, מוחמד עבדולה מוחמד, אזרח סומלי ו אמריקאי, אשר מוכר כיעיל וישר ותולים בו תקוות להוביל לסיום מלחמת האזרחים ולהפחתת השחיתות, אשר מציבה את המדינה הזאת כאחת המושחתות ביותר בעולם נכון להיום.

 

בקניה מתרחבת שביתת הרופאים וחלקים נרחבים מהמדינה לא זוכים לטיפול רפואי.

 

ממשל טראמפ אישר החודש השעיה של הוראת Dodd-Frank האוסרת סחר במחצבים שנכרו באזורי קונפליקט, מה שנגע בעיקר ליהלומי דמים, בעיקר מקונגו, ונראה כי חברות אמריקאיות ישובו לפעול בקרוב בתחום זה באפריקה.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באפריקה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

שוקי העולם - מרץ 2017

הביטו בבקשה בתמונה כאן למעלה. אלה מדינות ה-BRIC, אתם זוכרים את ההבטחה הגדולה ההיא? המבט אל היום שבו ברזיל ורוסיה לצד הודו וסין תנהלנה את העולם מבחינה כלכלית. דברים רבים קרו מאז.

 

ברזיל שקועה בפרשיות שחיתות, ירידת מחירי הסחורות, וכישלון במינוף האולימפיאדה והמונדיאל, התיקווה היא שאחרי הבחירות הקרובות דברים ישתנו לטובה.

רוסיה תחת נפילה של הרובל, סנקציות עקב הפלישה לאוקראינה וירידת מחירי הנפט. היא מתנהגת כמו מעצמה אך אין לה כלכלה של מעצמה.

סין, לעומתן, ממשיכה להתקדם בקצב שלה ומאיימת על ההגמוניה של ארה"ב. לאחר נפילת יבוא המוצרים הסיניים עקב המשבר של 2008, לאחר נפילת הבורסות שלה בשנה שעברה, ולאחר ירידת קצב הצמיחה והיא מממשיכה, "רק" עם 6 אחוזי צמיחה לשנה.

והודו, כמו פיל ענק, נעה ומעלה הילוך, ב-2016 היא הייתה הצומחת המהירה ביותר בשוקי אסיה עם קצב שבחודשים מסוימים הגיע ל-8.7% בחישוב שנתי.

 

 

 

 

 

 

 

הקליקו על מפת האזור המעניין אתכם וקראו את הסקירה >>

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי העולם? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il