אסיה

מי שרצה לדעת עד כמה אסיה שונה משאר העולם למד החודש, בעקבות סקר שנערך על ידי חברת ארנסט אנד יאנג, כי הצעירים של מדינות מזרח אסיה פתוחים יותר לקבלת ומתן שוחד מאשר במקומות אחרים בעולם, ולמעשה גם יותר מאנשי הדור שקדם להם, בניגוד למגמה העולמית הכללית. התייחסות בחיוב למתן או קבלת שוחד מאפיינת 38% מהם, במדינות השונות באזור, אך עם זאת 83% מהם לא ירצו לעבוד בחברה שיש לה מוניטין של שחיתות. האם יש כאן היעדר קישור בין שחיתות לשוחד? או אולי בדיקה תועלתנית בלבד של רווח והפסד?


טאיוון בראשות הנשיאה צאי פרסמה החודש את הצעדים שבדעתה לנקוט לשם קידום כלכלת האי. המדינה תשקיע במסגרת Forward looking Infrastructure Program - FIP קרוב ל-30 מיליארד דולר בשיפור התשתיות הנחוצות לפיתוח כלכלי ועידוד יזמות וחדשנות טכנולוגית, בעיקר תחומי דיגיטציה, מים, אנרגיה מתחדשת ופיתוח אורבני.


סין הכריזה על השקעה של 113 מיליארד דולר בקידום הסחר ב-OBOR, תוכנית ה"One belt - One road" השאפתנית שלה. ההשקעה היא חלק ממה שמוערך בעולם כהשקעה כוללת של כ-900 מיליארד דולר לאורך מספר שנים. ברקע ניצב הסירוב של מדינות אירופה להשתתף במימון המיזם והורדת דירוג האשראי של סין בידי סוכנות מודי'ז, על רקע הירידה בחוסן הפיננסי שלה והצטמצמות רזרבות המטבע, שני אירועים המציבים בסימן שאלה את הצלחת המימון לאורך זמן. סין גם הודיעה כי היא פותחת אפשרויות השקעה זרה בתעשיות גז ונפט, מה שנכלל עד כה במסגרת הסקטורים המוגבלים. 

החודש החל שלב חדש בתעשייה האסיאתית, כאשר חברת אפל הכריזה על תחילת יצור מכשירי אייפון בהודו. זאת נקודה סמלית בתהליך נטישת סין כיצרנית מובילה של מוצרי צריכה, והתגברות היצור בהודו כחלק מתוכנית Make in India של ראש ממשלתה נרדנדרה מודי. הדברים מתחברים אל הכרזת הבנק העולמי כי על פי הערכותיו צפויה כלכלת הודו להמשיך ולצמוח בשנים הקרובות, ואף להגביר לקצב מהיר  יותר מזה שנרשם בשנה החולפת.

הקשר הבטחוני שלה עם ישראל מתהדק, הודו פרסמה את החלטתה לרכוש מחברת רפאל הישראלית למעלה מ-300 משגרים ולמעלה מ-8,000 טילי ספייק נגד טנקים בסכום של כמיליארד דולר. במקביל פורסם גם כי מפעל הודי ישתף פעולה עם חברת IWI תעשיות נשק הישראלית בפיתוח רובה הסער הבא של צבא  הודו.


הפיליפינים לעומת זאת נכנסים לתקופה לא פשוטה של חוסר יציבות, כאשר בנוסף לקונפליקט שלה בים הדרומי עם סין, היחסים הבעייתים שיצר הנשיא דוטרטה מול ארה"ב, והביקורת הבינלאומית על החיסולים בלי משפט ברחובות, גם נוצר מצב מלחמה באי מינדנאו, לאחר שמחתרת איסלמית המקושרת אל דאעש השתלטה על עיר קטנה באזור זה, וביצעה הוצאות להורג. הנשיא הכריז באזור על מצב חירום והזרים אליו כוחות וקשה לעת עתה להעריך כמה זמן תימשך הלחימה ומה יהיה האפקט שלה על כלכלת המדינה.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי אסיה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

 

אמריקה הלטינית

החודש הזה נשא בשורות בעייתיות לגבי כלכלת האזור, כאשר מועצת האו"ם לכלכלת אמריקה הלטינית והקריביים - ECLAC, בישרה כי השנה צפויה כלכלת האזור לצמוח רק ב-1.1% בחישוב כללי.

 

קולומביה, אחת הכלכלות הצומחות במהירות היותר גבוהה באמל"ט, מתמודדת מול קשיים בניהול המצב שנוצר לאחר הסכם השלום ופירוק מחתרת ה-FARC. התוכניות הן לבער את גידול הקוקה מהאזור, ולמצוא גידולים חליפיים לכ-50,000 מגדלים בחמש השנים הבאות. התוכנית לעת עתה מתקדמת באיטיות ואחד הקשיים הגורמים לכך הוא עלייתם של גופי פשע התופסים את החלל שהותירה יציאת ה-FARC מהתמונה.

 

באקוואדור נכנס הנשיא החדש לנין מורנו לתפקיד ומינה את חברי הממשלה החדשה. הוא צפוי להתמודד עם הצל של הנשיא היוצא והכריזמטי רפאל קוראה, עם הבטחות שהוא נתן להעמקת ההטבות הסוציאליות ועם הגרעון עקב ירידת הכנסות המדינה מנפט.

 

בונצואלה, "האיש החולה" של אמריקה הלטינית, המצב הולך ומידרדר. הממשלה פירסמה שורת צעדים שהמשמעות שלהם היא כתיבה מחדש של החוקה, ודחייה של הבחירות הקרובות. האופוזיציה, שהמועמד שלה לנשיאות נפסל בידי בית המשפט הממונה בידי הממשלה, מוחה וממשיכה את ההפגנות, שוב נהרגו בירי כוחות הביטחון מפגינים המוחים נגד צעדי הממשלה, וביניהם נרצח השופט נלסון מונקדה כאשר נקלע לאזור הפגנות. מספר ההרוגים במהומות בשל חודש מאי עלה ל-61. קראקס מדורגת היום כבירה המסוכנת ביותר בעולם.

 

בברזיל מתרחבת יותר ויותר פרשת פטרובראס. לאחר שנחשפה פרשת שחיתות רחבת היקף הנוגעת גם למדינות אחרות, ובהן בין השאר פנמה ופרו, שבה חולק שוחד בסכומים מצטברים של יותר מ-5 מיליארד דולר ונעצרו מיליארדרים ופוליטיקאים, מתברר כי בפרשה מעורבים גם שרים מהקבינט הנוכחי ועולים חשדות כי הדבר כולל גם את הנשיא המכהן טמר. למעשה מתברר כי פוליטיקאים רבים מכל קצוות הקשת הפוליטית היו מעורבים והציפייה של אזרחים רבים היא להגיע כבר אל הבחירות בחודש אוקטובר ולבחור רשימה חדשה של חברי פרלמנט אשר התקווה היא כי יהיו נקיים יותר וישרים יותר.

 

בקובה מתרחבים החששות בנוגע להמשך הצמיחה הכלכלית. מוושינגטון מגיעות הצהרות כי ממשל טראמפ מתכונן לבטל את ההסכמים וההבנות שנוצרו עם המדינה על רקע פרישתו ומותו של המנהיג פידל קאסטרו שיאפשרו לה להגביר את הסחר שלה עם ארה"ב. הביטול שלהם יהיה מכה קשה לכלכלת האי הנמצא 80 ק"מ מחופי פלורידה וארה"ב היא שוק היעד הטבעי שלו.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באמריקה הלטינית? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - tal@intelectual.co.il

אפריקה

 זימבבואה החלה בהכנות לבחירות שתתקיימנה בשנת 2018. הנשיא המכהן רוברט מוגבה בן ה-93, השולט בה באופן דמוקרטי למחצה מאז 1980, החל במסעות בחירות ברחבי המדינה. האנליסטים צופים כי הוא ינצח גם בה, בשילוב של כריזמה, שליטה בכלי התקשורת וזיופים, אם תעמוד לו הבריאות שלו עד אז.

 

בקונגו נרשמה התפרצות מחודשת של מחלת האבולה ולפחות אדם אחד מת עד כה. המחלה, אשר גבתה את חייהם של אלפים בהתרצות הגדולה לפני כארבע שנים, מאיימת על המדינה ועל שכנותיה וגופי בריאות בינלאומיים שולחים לשם אנשי מקצוע על מנת להילחם בה.

 

באתיופיה על מנת למנוע העתקות בבחינות סיום הלימודים בבית הספר שהחלו בחודש מאי ותימשכנה עד ה-8 ביוני ניתק המימשל את חיבור האינטרנט במדינה. השר הממונה הודיע כי עם סיום הבחינות יוחזר החיבור. 

 

אזרחי לסותו ילכו מחר, ב-3 ביוני, לבחירות על מנת לבחור פרלמנט חדש. אלה הבחירות השלישיות במספר לאחר ששוב הופל הנשיא מוסיסילי בהצבעת אי אמון. ברקע הדברים עומדת שיטת בחירות היוצרת שוב ושוב פרלמנט מפוצל המקים קואליציות בלתי יציבות.

 

קניה נערכת לבחירות לנשיאות והפופולריות של הנשיא המכהן, אוהורו קניאתה, נמצאת בשפל עקב פרשות שחיתות ועקב עליית מחירי המזון. המזון מתייקר בעיקר עקב שינויי אקלים הגורמים לבצורות ולירידה ביבולים. עקב מחזור זה עלה מחיר התירס, מזון הבסיס של האוכלוסיה, ב-31% לאחרונה, החלב ב-12% והסוכר ב-21%.

 

 מחקר שפורסם ב"גארדיאן" מצביע על כך כי מחירי השנהב, המיובא מאפריקה ומושג בדרך כלל בציד בלתי חוקי, יורדים ברחבי מזרח אסיה, שוקי היעד העיקריים שלו, לאחר שממשלת סין הכריזה על תוכניתה למנוע את היבוא והסחר בו. בהאנוי למשל נרשמה ירידה ממחיר מקורי של 1,322 דולר לק"ג לפני מספר שנים ל-66 כיום.

 

בדרום אפריקה מתגברת המחאה כנגד הנשיא המכהן זומה בגלל שחיתות שבה הוא מעורב, והיא כוללת גם מבקרים מתוך מפלגתו שלו, מפלגת הקונגרס. בינתיים הוא מחזיק בשלטון עקב תמיכת יו"ר הפרלמנט.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באפריקה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

שוקי העולם המתעוררים - יוני 2017

חודש מאי נחתם בצו נשיאותי של דונלד טראמפ לביטול החתימה של ארה"ב על הסכם פאריז לצמצום פליטת גזים מזהמים. החתימה הזאת, כהמשך של ביטול החברות בהסכם ה-TPP מחזקת את המגמה של הנשיא האמריקאי ליצור ריחוק מפעילות גלובלית למען בדלנות כלכלית של ארה"ב. ימים יגידו אם זה יביא למגמת התפרקות של הסכמים בינלאומיים, כי מדינות אחרות ילכו בעקבות הדוגמה שלו, או שזה יגרום דווקא להתגברות החיבור של המשלוש סין, רוסיה, האיחוד האירופי, שישאיר את אמריקה מאחור.

 

החודש האחרון והחודשים הקרובים רואים ויראו מערכות בחירות במדינות רבות בעולם שבחלקן יש מקום לצפות לשינויי מגמה. לאחר בחירתו של מון בקוריאה, של מקרון בצרפת ושל מורנו באקוודור צפויות בחירות בחודשים הקרובים בין השאר בלסותו, בזימבבואה, בברזיל ובבריטניה.

 

הקליקו על מפת האזור שאודותיו תרצו לקרוא את הסקירה.

 

 

 

 

 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי העולם? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il