אסיה

סינגפור עסוקה בימים אלה בתביעה אזרחית החושפת מחלוקת ואיבה בין בניו של לי קואן יו, מייסדה ומנהיגה המיתולוגי של המדינה. עולות תלונות של חלק מהבנים כלפי אחיהם לי שיאן לונג שמכהן היום כאש ממשלת סינגפור, על שימוש לא ראוי בתפקיד שלו כמו גם במורשת של אביהם ובבית שבו הוא התגורר בימי חייו.


סין , שהדירוג הפיננסי שלה הורד לאחרונה בידי מודי'ז, עומדת מול חששות מתרחבים לגבי המשך הצמיחה והיכולות שלה לעמוד בדרישות של התמודדות בין מעצמות. לצד זה היא מתקדמת בתחומי המחקר, ופרסומים מדעיים טכנולוגיים מעידים על התייצבותה בחזית המחקר היישומי של שימוש בתקשורת קואנטום עם החלל. מחקרים סיניים ופרויקטים מעידים על כך שהיא משיגה את המעצמות האחרות בתחום זה, שצפוי לאפשר תקשורת בטוחה וארוכת טווחים בין הארץ לחלל על כל המשמעויות האסטרטגיות שיש לכך.

בסצ'ואן נפגע אזור כפרי במפולת סלעים, 46 בתים נהרסו ונרשמו עד כה 141 הרוגים אך המספרים צפויים עוד לעלות. 
 

ראש ממשלת הודו מר נרנדדרה מודי, מגיע בתחילת יולי לביקור ממלכתי בישראל, הראשון של ראש מדינה זאת אי פעם. ברקע ניצבות עסקאות נשק אדירות שנחתמו עם רפאל, אלביט  ותע"א, שיתוף פעולה טכנולוגי ובטחוני וציפיה לקדם עוד יותר את הרנסאנס שבין המדינות ולהעלות קודם כל את היקף הסחר ביניהן.

הודו נעה לעבר מעמד של מעצמה עולמית. מתקרבת לאישור עסקה עם חברת ווסטינגהאוס להקמת כורים גרעיניים, והיא בשיחות עם אוסטרליה ליצירת שיתוף פעולה מרחבי צבאי, כנראה כמענה להתעצמות הסינית באזור.


הפיליפינים, כלכלה אשר צמחה בשנים האחרונות בקצב מהיר, זקוקה לשקט תעשייתי על מנת להמשיך בכך אך נראה כי היא לא תקבל זאת. לצד המתיחות מול סין בים סין הדרומי, היחסים הלא יציבים מול ארה"ב וקרבות הרחוב מול סוחרי הסמים היא גם מבוססת בלחימה שלא ממהרת להסתיים עם מיליציות דאעש בעיר מראווי. עד כה נרשמו עשרות הרוגים מקרב הצבא והאזרחים והמדינה לא מצליחה להכריע את המערכה למרות הכוחות הכבדים שהזרימה לשם. קראו את הכתבה >>

 

ככל שמתמשכים הקרבות נרשמת דאגה בקרב המדינות האחרות בדרום מזרח אסיה שבהן אוכלוסיה מוסלמית, והן החלו בסיורים ימיים על מנת למנוע מעבר לוחמים וכלי נשק אליהן. הדאגה העיקרית היא לגבי אינדונזיה, בעלת האוכלוסייה המוסלמית הגדולה בעולם ושבין הלוחמים במראויי יש תומכי דאעש שהגיעו ממנה. עולים חששות כי הצמיחה הכלכלית שלה תוכל להיפגש קשות אם המאבק הג'יהדיסטי יזלוג אליה.

 

מנהיגת מינאמר, אאונג סן סו צ'י נפגשה עם נשיא סין במה שמסמל חזרה של מיאנמר אל ההשפעה הסינית לאחר הביקורת שהיא מקבלת במערב לנוכח הפגיעה בה באוכלוסיה המוסלמית.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי אסיה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

 

אמריקה הלטינית

בונצואלה נרשם המשך המהומות ואולי הן אף מחריפות. ידיעות דיווחו, לצד המשך המהומות, כי טייס גנב מסוק משטרתי ותקף בניני ממשל בקרקאס. לא נגרם נזק ולא ברור עד כמה הידיעות הללו אמינות. האופוזיציה מעלה השערה כי זאת פרובוקציה שנועדה לתת תמיכה לצעדי דיכוי של הממשל.

 

בקולומביה  החל ביצוע הסכם השלום ואנשי מחתרת ה-FARC מסרו את כלי נשקם ובעוד מספר חודשים יסיימו רשמית את קיומם כגוף חמוש ויתמקדו בפעילות פרלמנטרית. עם זאת בבוגוטה התרחש פיצוץ בקניון, ודיווחים ראשונים מוסרים כי 3 אנשים נהרגו. המשטרה מסרה כי נעצרו 8 חברי קבוצה רדיקלית החשודה במעשה, אך איש עד כה לא נוטל על כך אחריות.

דווח גם על קרוב ל-40 הרוגים ונעדרים בטביעת ספינת תיירים באגם גוואטפה שבצפון המדינה.

 

בברזיל ממשיכה להסתעף פרשת השחיתות. התובע הפדרלי הבכיר הגיש כתב אישום נגד הנשיא המכהן מישל טמר בגין קבלת שוחד. עד כה נחקרו והואשמו והועמדו לדין עשרות אנשים בכירים וביניהם חברי פרלמנט בכירים, שרים, טייקונים ומנכ"לי חברות גדולות. לצד זה קיימות גם ההאשמות כנגד הנשיאה המודחת הגב' רוסף. למעשה מנקות החקירות את ברזיל משכבה רחבה של בעלי השפעה, בעיקר בפוליטיקה, והבחירות שתהיינה בסתיו צפויות ליצור מפה פוליטית חדשה המאוכלסת בעיקר בפנים חדשות. כרגע נשאלת השאלה כיצד תתפקד המדינה עד לבחירות כאשר הממשלה למעשה מאבדת לגיטימיות בעיני העם לחלוטין.

 

קריסטינה קירשנר, נשיאת ארגנטינה לשעבר העומדת מול חקירות בחשד למעשי שחיתות, הודיעה על כוונתה לרוץ לתפקיד סנטורית, תפקיד אשר, אם היא תזכה בו, יעניק לה חסינות משפטית מלאה.

 

קובה נערכת ליישום הצו של דונאלד טראמפ המבטל את ההקלות שהעניק ברק אובמה לסחר ונסיעות בין ארה"ב לקובה. דיווחים מעולם העסקי הקובני מספרים כי, כמו במקומות אחרים בעולם, היציאה של ארה"ב מחזקת את הכניסה של הסינים, וחברות סיניות חודרות במסות גדולות אל הפעילות הכלכלית בהבנה ובערים קובניות אחרות.

 

מרכז אמריקה סובלת מתופעה נרחבת של אלימות, רבות מהערים המרכזיות בגואטמלה, כל זה קורה על רקע חדשות חיוביות בתחום בטחון הפנים, החל ביצוע הסכם השלום ואנשי מחתרת ה-FARC מסרו את כלי נשקם ובעוד מספר חודשים יסיימו רשמית את קיומם כגוף חמוש ויתמקדו בפעילות פרלמנטרית. ואל סלבדור נמנות בין הערים האלימות ביותר בעולם, במקסיקו מתגבר האלימות, עומדת על 20 מעשי רצח בחודש ומאז תחילת השנה נרצחו בה 7 עיתונאים. הדבר יוצר גל של בקשת מקלט מדיני בארה"ב.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באמריקה הלטינית? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - tal@intelectual.co.il

אפריקה

מדינות מערב אפריקה סיכמו ביניהן על הקמת  כוח למלחמה בטרור. הכוח, שיורכב מיחידות מצבאות צ'ד, בורקינה פאסו, ניז'ר, מאוריטניה ומאלי יקבל סיוע מצרפת ומיועד לתת מענה לפעולות של כוחות ג'יהדיסטים באזור. צרפת, שהיא היוזמת של הקמתו חוששת כי בהיעדר כוח משימה מרכזי כזה תהפוך כל מדינה באזור הסאהל שלוקה בשליטה פנימית מוגבלת לאזור צמיחה לכוחות איסלמיסטים שיאיימו על מדינות אחרות בעולם. על רקע זה נהרגו לקראת סוף החודש שני אנשים בתקיפת חמושים על אתר נופש שליד במאקו, בירת מאלי, ובתחילת החודש נהרגו שלושה אנשי כוח האו"ם מגאנה בתקיפת רקטות בצפון מאלי.

 

ברפובליקה המרכז אפריקאית נמשכות המהומות על רקע התנגדות של קבוצות אתניות לממשל, והחודש נרשמו  בהן כמאה הרוגים. 

 

במוזמביק אירעה החודש רעידת אדמה חזקה. עקב קשיי התקשורת עם האזורים השונים קשה היה לקבל תמונת מצב מלאה הכוללת מספר נפגעים. במקביל דיווחו בנקים וגופי מעקב פיננסי הנמצאים בקשר איתה כי נעלמו כחצי מיליארד דולר מהלוואות מבנקים במערב שניתנו למוזמביק. מדובר בסכומים שהועברו לצרכי פיתוח המדינה ועקבותיהם נעלמו החל מהרגע בו נכנסו אל קופת המדינה.

 

בלסוטו, המדינה ההררית הקטנה הכלואה בתחומי דרום אפריקה, מתחדש החשש למהומות וחוסר יציבות בעקבות רצח אשתו של ראש הממשלה הנבחר תומס תבאן, אשר נכנס לתפקידו החודש. לא ידועה זהות הרוצחים או מטרתם.

 

בדרום אפריקה ביטל בית המשפט את האיסור על סחר בקרני קרנפים ופתח אותן ליצוא, למרות האיסור הבינלאומי שמוטל עליהן. במדינה מתקיים ויכוח ציבורי בחודשים האחרונים אם יצוא כזה, שמקורו בקרנפים המגודלים במכלאות ולא ניצודים, מסייע או פוגע בחיות בר. בחודש אוגוסט יקיימו המגדלים מכירה פומבית של 1,500 קרניים.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באפריקה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

השוקים המתעוררים - יולי 2017

הקיץ הגיע, חם. בשוקי העולם לא היו אירועים דרמטיים בחודש האחרון אבל תתנו לכך להטעות אתכם, מתחת לפני השטח הולכים ומתהווים התהליכים שיתפרצו בעוד מספר חודשים.

 

בארה"ב המדדים עולים כולל הנסדאק, אבל החקירות אודות הנשיא טראמפ יכולות לערער את כל זה בהודעה דרמטית אחת, תהליך שימוע נגד הנשיא יכול להפיל את הבורסות. בחזית סין - ארה"ב הכל רגוע, הנשיא האמריקאי הניח הצידה את הבטחות מערכת הבחירות להתעמת עם הסינים, ואלה מנצלים את המדיניות הלא עקבית של אמריקה על מנת לבנות סביבם קואליציה של מדינות תומכות ולקדם את היעדים שלהם.

 

סין אמנם נמצאת בהתעצמות בזירה הגיאו-פוליטית אך ניצבת מול קשיים כלכליים בדמות גרעון הולך ומתהווה, ירידה ברזרבות מטבע החוץ, והתגברות סנטימנטים אנטי סיניים בעולם, וראינו זאת באוסטרליה, סרי לנקה, רפובליקות מזרח אסיה והאיחוד האירופי, מה שיכול להוביל לאבדן קרקע במימוש פרויקטים בינלאומיים.

 

יפן ממשיכה במאמצי האבנומיקס, שבינתיים לא מייצרים את פריצת הדרך הכלכלית המיוחלת, וממשיכה להיערך למשחקים האולימפיים, רוסיה ממשיכה להשקיעה את משאביה במאבקים בינלאומיים, לעמוד מול סנקציות ולהתבוסס בבוץ כלכלי יומיומי, הפיליפינים ניצבת מול שורה של בעיות הגורמות לה לחוסר יציבות, ומי שמשדרות ריצה קדימה ועתיד וורוד הן וייטנאם, שחתמה לאחרונה על הסכם סחר חופשי עם האיחוד האירופי,  והודו, שראש ממשלתה מגיע אלינו בימים אלה, שתי המובילות של הצמיחה הכלכלית של אסיה בשנה החולפת מבטיחות להמשיך להוביל את הרשימה עם מדדים טובים ופרויקטים נרחבים.

 

קולומביה, שציפתה לשקט בעקבות ההסכם עם ה-FARC, מוצאת שהפשע, האופייני לשוקי אמריקה הלטינית רק עולה בה כנראה עקב מאבקי ירושה על סקטור גידול הסמים שננטש על ידי המחתרת הקומוניסטית, דב רדומה למה שאירע במקסיקו לאחר הסגרת אל צ'אפו לשלטונות ארה"ב, בונצואלה האלימות רק מחריפה עוד יותר, קובה המתעוררת ניצבת מול התקררות יחסיה עם ארה"ב לנוכח החלטות הנשיא, מה שמפנה את השטח העסקי בה לכניסתן של חברות סיניות, וברזיל ממשיכה לחשוף שחיתויות נוספות חדשות לבקרים, ובכל פעם בדרגים גבוהים יותר והיקפים רחבים יותר, ונראה כי הבחירות שתיערכנה שם בסתיו תהווינה התחלה חדשה בקנה מידה שמדינת הענק הזאת עדיין לא הכירה. טאטוא של הבסיס האלקטורלי המפלגתי הקיים, בדומה למה שהתרחש בצרפת לאחרונה.

 

הקליקו על מפת האזור שאודותיו תרצו לקרוא את הסקירה.

 

 

 

 

 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי העולם? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il