אסיה

החדשות הכלכליות האופטימיות ביותר החודש מגיעות מהכיוון הכי פחות צפוי - צפון קוריאה. Choson Exchange, ארגון שלא למטרת רווח שמקיים הדרכות במדינה הקומוניסטית מאז שנת 2011, מדווח על התעוררות ביצור ובסחר של עסקים קטנים במדינה זאת. אולי זה מסביר את העובדה שגופי דרום קוריאנים דיווחו בסוף 2016 על צמיחה כלכלית מעל לצפוי אצל השכנה הצפונית, למרות החרפת העיצומים עליה.

 

בפיליפינים הנשיא דוטרטה מסיים שנה ראשונה בתפקיד, מבחינת אהדת הציבור ושליטה במנגנונים מעמדו איתן, אך מצב המדינה פחות. היא נתונה בלחימה באזור העיר מראווי נגד מורדים איסלמיסטים המקורבים לדאעש בלי יכולת להשיג הכרעה, באזור אחר נגד מורדים קומוניסטים ובערים נגד כנופיות פשע. יחסיה מעורערים עם סין על רקע מחלוקות טריטוריאליות בים סין הדרומי (שנה עברה מאז פסיקת בית המשפט בהאג בנושא ים סין הדרומי הפיליפינים משלימה עם העובדה שאין דרך לאכוף אותה), עם ארה"ב על רקע התבטאויות גסות של הנשיא דוטרטה, וכל אלה עלולים לערער את יכולת העמידה שלה, קראו אודות מצבה של הפיליפינים >>

 

וייטנאם מחזקת את קשריה במערב כדי להימנע מתלות כלכלית בסין, שותפת הסחר הגדולה שלה: לאחרונה היא חתמה על הסכם סחר חופשי עם האיחוד האירופי, והחודש הגיע ראש ממשלתה לפגישה המיועדת ליצור התקרבות כלכלית בבית הלבן. המדינה חותרת להגביר את הצמיחה הכלכלית שלה, שגם כך עומדת על רמה גבוהה, בעזרת מינוף הסחר שלה עם המערב שיפחית את התלות שלה בסין.

נרנדרה מודי, נשיא הודו,  ביקר בתחילת החודש בישראל, ומעבר לסימליות של ביקור ראשון של ראש ממשלת הודו אצלנו נתן הביקור דחיפה ליחסי שתי המדינות. 
במקביל אישררה ממשלת הודו בניית 10 כורים גרעיניים להפקת חשמל בשנים הקרובות, והם צפויים להביא את היכולת של הודו ל-32 אלף מגאוואט עד שנת 2032.
בגבול הודו סין מתקיימת מתיחות על רקע בניית כביש אספקה סיני לגבול באזור מחלוקת בין המדינות. אלפי חיילים נפרסו בכל אחד מצדי הגבול והצהרות לוחמניות הושמעו. נכון לעכשיו כל צד מתבצר בעמדתו שעל האחר להיות זה שיוותר והדבר יכול להביא להתפרצות מלחמתית, לראשונה בין המדינות מאז שנת 1962. קראו אודות הסכסוך והסכנות שבו >>


סין נתקלת בבעיות נוספות מלבד הסכסוך בהימלאיה. החודש נמשכו ההתקפות של קבוצות לאומניות ואיסלמיסטיות על עובדים סיניים ושוטרים השומרים עליהם במסגרת עבודות פרוייקט ה-OBOR בבלוצ'יסטן שבפקיסטן, והן מתווספות לקשיים שבהם נתקל הפרוייקט העצום הזה במערב אירופה ודרום אסיה.
חזית אחרת שלה נפתחה מול ארה"ב אשר אישרה החודש מכירה של נשק ב-1.4 מיליארד$ לטאיוון וגרמה לכעס רב בבייג'ינג. טראמפ גם אישר במקביל סנקציות על בנק סיני שמסייע לצפון קוריאה, והדבר מעורר דאגה שזה יכול להתרחב לגופים סינים אחרים מה שעלול להעלות את סין וארה"ב על מסלול התנגשות.
כלכלת סין ממשיכה להציג נתוני צמיחה גבוהים מהתחזיות גם ברבעון השני של השנה, עם התרחבות שנתית של 6.9% - בדומה לנתוני הרבעון הראשון וכאשר תחזיות הכלכלנים עמדו על 6.8%. על בסיס רבעוני רשמה כלכלת סין תוצר של 1.7%, בהשוואה לתוצר של 1.3% ברבעון הראשון ובדומה לתחזיות הכלכלנים. סין הציגה החודש תוכנית להפיכת המדינה למובילה בעולם בתחום הבינה המלאכותית עד 2030, במטרה לעקוף את מתחרותיה ולהקים תעשייה טכנולוגית בשווי של 150 מיליארד דולר.

חזית נוספת נפתחת מול יפן אשר דוחפת לאחרונה להכללת טאיוון במסגרת ה-TPP של לאחר הפרישה של ארה"ב ממנו. דבר זה, במקרה ויתקיים, יהווה מכה למדיניות סין של בידוד כלכלי של טאיוון.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי אסיה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

 

אמריקה הלטינית

נשיא ארה"ב טראמפ המשיך החודש את מסלול החיכוך מול השכנה הדרומית ובפגישה עם נשיא מקסיקו הוא הצהיר כי מקסיקו תממן את הקמת החומה, דבר שהנשיא פניה ניאטו כבר הודיע כי לא יקום ולא יהיה.


בונצואלה נמשכות המהומות ונמשכת חוסר היציבות, למרות שמנהיג האופוזיציה שוחרר החודש למעצר בית. מצד אחד 7 מיליון איש הצביעו נגד הנשיא במשאל עם שאורגן בידי האופוזיציה, באחת מקלפיות האופוזיציה נפתחה אש ונהרגה אחת המצביעות, ומנגד הממשלה של ניקולאס מדורו מתכננת משאל עם על חקיקה שתאפשר לממשלה לקבל סמכויות יתר ולהשתחרר מפיקוח קונסטיטוציוני עליה. קראו אודות מקורות המשבר בונצואלה >> 

בברזיל הנשיא לשעבר לולה נדון ל-10 שנות מאסר בעוון שחיתות, במקביל נעצר ויאירה לימה, אחד המקורבים לנשיא המכהן טמר ושר בקבינט לשעבר, וזאת כחלק מחקירת פרשת השחיתות. מספר החשודים והנאשמים הולך וגדל, נעצרים יותר ויותר אנשים מחוג השלטון ומצבו של הנשיא הולך ומתערער.
השחיתות אינה הבעיה היחידה, דיווחים מגלים כי הולכים ומתרחבים העוני והאבטלה, ואלה מתבטאים בפשיעה. אזורים נרחבים בערים הגדולות הולכים ונכבשים על ידי הפשיעה ונהפכים לאזורים שאזרחים מן השורה מפחדים לשוטט בהם.

 

אקוואדור הודיעה כי לא תעמוד במיכסות הפקת הנפט של אופ"ק ותגדיל אותן מעבר למה שאושר לה, עקב הצורך לעצור את גדילת גרעון התקציב שלה. קראו אודות הקשיים הכלכליים באקוודור >>


אורוגוואי היא חלוצה בהתרת שימוש בסמים קלים והחודש היא איפשרה להתחיל למכור מריחואנה באופן חופשי בחנויות המוגדרות לכך.


בקולומביה גדל ב-44% קצב בירוא היערות בשנת 2016 ביחס שלנה הקודמת, כנראה בהמשך להסכם השלום עם ה-FARC שמותיר את השטח לקבוצות פשע.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באמריקה הלטינית? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - tal@intelectual.co.il

אפריקה

תכנית ה-Great Green Wall של מדינות אירופה מתכוננת להשקיע 8 מיליארד דולר בהשבת אדמות לעיבוד חקלאי מדרום לסהרה על מנת לעצור הגירה צפונה שעלולה להגיע ל-60 מיליון איש עד שנת 2020.
בועידת G20 טענו המנהיגות מרקל ומאי בעד מימון קבוע לבניית תשתיות ופיתוח כלכלי ויצירת מקומות עבודה באפריקה על מנת למנוע אסונות, לעצור את הדחף להגירה לאירופה וליצור פרטנרים של סחר בעתיד, במיוחד כאשר אוכלוסיית אפריקה תוכפל בעוד מספר שנים ובעיית התעסוקה וההגירה תוחרף. תרזה מאי הודיעה על כוונה לממן ב-30 מיליון פאונד לאורך 4 שנים ביטוח אסונות טבע בארצות אפריקה.


מגיפת כולרה התפרצה לאחרונה בדרום סודן, 2,500 מקרים חדשים נרשמו בחודש אפריל, וזאת לצד בעיית הרעב באוזר זה עקב הלחימה.


תהיות מועלות לאחרונה לגבי תפקודו של מוחמדו בוהארי, שליט ניגריה בן ה-74, אשר לא נראה מזה חודשיים ומבלה חלק גדול מזמנו בטיפולים בחו"ל ונראה כי הוא לא מטפל בעניני המדינה יותר.


נשיא זימבבואה, רוברט מוגבה בן ה-93, נעדר גם הוא מהנהגת מדינתו. הוא נתון לאחרונה לטיפולים בסינגפור ולמעשה מנהל את המדינה מבית החולים, ולאחרונה הצהירה אשתו לעיתונות כי עליו למנות לו יורש.

 

בקניה צפויות להתקיים בחירות לנשיאות ב-8 באוגוסט, והמומחים מעריכים כי הנשיא אוהורו קניאטה ינצח גם הפעם.


לואנדה, בירת אנגולה, הוכרזה לאחרונה כהעיר היקרה בעולם בידי Mercer’s annual cost of living survey, עם הוצאות מחיה של 3,260$ לחודש, בעיקר עקב עלויות אבטחה ומחירי מוצרי צריכה. ברקע לכך עומדת התעשרות המעמדות הגבוהים בעקבות ההכנסות מנפט. פערים עצומים מתקיימים בין שוכני שכונות פחים לדירות יוקרה שמושכרות בסכומים שיכולים להגיע ל-16,000$ לחודש.


מנהיג האופוזיציה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו הצהיר כי הודעת מועצת הבחירות הממשלתית על כך שהבחירות לא תתקיימנה השנה היא לא פחות מאשר הכרזת מלחמה על העם, מה שעלול להחריף את המהומות וחוסר היציבות המתמשכים של המדינה.


סומליה הייתה מנותקת החודש במשך 3 שבועות מתקשורת אינטרנט, כנראה עקב פגיעה בכבל התת-ימי בידי אוניה.
.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באפריקה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

השוקים המתעוררים - אוגוסט 2017

נכון שחם ודביק? כן, הקיץ הגיע. לא בכל מקום בעולם חם מבחינה כלכלית ויש מקומות שבהם מגיע חום ממקומות בלתי רצויים.

 

מזרח אסיה מסתמנת כאיום הגדול על יציבות העולם, סכסוך בין הודו לסין במרומי ההימלאיה עלול להפוך למלחמה בין שתי המעצמות הללו, לחימה בין הממשלה לסוחרי סמים, מחתרת מאואיסטית וקבוצות דאעש בפיליפינים, עליית טונים בין סין ליפן וארה"ב, והמשך האלימות של בודהיסטים נגד מוסלמים במיאנמר.

באזור מתעשר זה שרוכש יותר ויותר נשק מתקדם ויוצר בין המדינות בריתות של שיתוף פעולה צבאי התקלחות עלולה להוות איום גלובלי.

 

באפריקה שמדרום לסהרה מתלכדות יחד בעיות של מגיפות (איידס, אבולה, כולרה ועוד), יחד עם מלחמות אזרחים ושאר בעיות בטחון אישי, להגביר את קצב ההגירה צפונה לעבר מדינות המערב. כנס ה-G20 שנערך לאחרונה היווה נקודת מפגש על מנת לחשוב על כך ויותר ויותר מדינות מצטרפות לדיעה כי חלק מהפתרון להגירה המאיימת הוא השקעה שלהן בפיתוח החקלאי ויצירת מקורות מזון ופרנסה במדינות היבשת השחורה, וזאת לצד ביקורת גבולות ולחימה בגופי הטרור.

 

באמריקה הלטינית הולכות ונופלות למשברים כלכליים המדינות שפעם הסתמכו על נפט, סחורות חקלאיות ומחצבים. מחירי סחורות אלו יורדים בשנים האחרונות, הכנסות המדינות המייצאות אותן יורדות, ואם הן לא דואגות לחלופות הן שוקעות במשברים. הרשימה כוללת קודם כל את ברזיל ואת ונצואלה ואליהן הולכת ומצטרפת אקוואדור. המדינות המציגות תוצאות טובות הן אלו שהשכילו לפתח תעשיה ובמיוחד טכנולוגית דוגמת צ'ילה, אורוגוואי וקוסטה ריקה.

 

הקליקו על מפת האזור שאודותיו תרצו לקרוא את הסקירה.

 

 

 

 

 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי העולם? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il