אסיה

החודש אירחה סין את ראש ממשלת ישראל במפגש מתוקשר היטב שנסוב בעיקר סביב הרצון הישראלי לשדרג את הקשרים עם המעצמה, לקדם את הסכם הסחר החופשי ולקבל אולי מעמד של מדינה מועדפת, וכל זה מתוך מטרה להגדיל את היצוא, הלא מספיק גבוה, לסין.

מאז סוף ינואר לאחר שנמוגה חופשת ראש השנה הסיני, עולה הביקוש הפנימי בסין, עולה התפוקה וגם נוצר, עקב שני אלה ביקוש לעובדים. במקביל ממשיכה המעצמה בהיערכות לתכנית OBOR והחודש נחתמו הסכמים עם טורקיה לגבי פרישת קווי רכבת בשטחה, וארדואן מינה שר טורקי לעמוד בראש התהליך.

[לקריאה אודות התכנית: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4909533,00.html]

סין הולכת ומתפתחת באופן מסודר לעבר מטרותיה ארוכות הטווח, אך אין טוב בלי רע, ואחת המשמעויות היא עליה בעלויות היצור. החודש הודיע מר צאו דה-יאנג, הנשיא של פויאו, הקונצרן המוביל ביצור זכוכית, על השקעת כמיליארד דולר בהעברת פסי יצור לארה"ב, מה שעשו בשעתו חברות יפניות עם העליה בעלויות היצור ביפן בשנות ה-80 וה-90. הוא טוען כי למרות שעלויות העובדים נמוכות היצור בסין הופך לבלתי משתלם עקב מסי התאגיד הגבוהים, עלויות החשמל והגז והיתרון של ארה"ב בשרשרות יצור.

וכן, החודש גם נפתחה עונת הכדורגל בליגה הסינית, שהתייצבה שנים האחרונות כליגה העשירה ביותר בעולם.

 

חדשות של יציבות והתפתחות גם מגיעות מוייטנאם. בחודש שבו ביקר בה נשיא המדינה ריבלין ממשיכים דיווחים על צמיחה יציבה, למרות ביטול הסכם ה-TPP שהבטיח לה יתרונות כלכליים גדולים. למעשה היא המדינה שרשמה את הצמיחה הגדולה ביותר מאז שנת 1990 בעולם לאחר סין, ובשנה שעברה היא עקפה את הצמיחה של סין וניצבה באסיה רק אחרי הודו והפיליפינים. בשנת 2018 צפוי להיכנס בה לתוקף הסכם הסחר החופשי עם האיחוד האירופי שצפוי לעודד את הכלכלה שלה עוד יותר.

 

בקוריאה, שסובלת בחודשים האחרונים בירידה מתמדת ביצוא, בדומה למרבית המדינות המשגשגות והטכנולוגיות בעולם, גם מתרחשת הצטמקות של האוכלוסייה. חברת יונקו מדווחת כי מספר החתונות בקוריאה היה בשנה שעברה 282 אלף ומספר הלידות 406 אלף - שניהם הנמוכים ביותר מאז החל התיעוד בשנות ה-70. במקביל כמות משקי הבית של יחידים כמעט והכפילה את עצמה לכ-27 אחוזים מכל משקי הבית. המגזר המתעצם, ביחד עם ההאטה הכלכלית, מכתיבים שינויים רבים בשווקים. כך למשל יש כיום בקוריאה חנות נוחות לכל 1500 תושבים, אבל כמובן שזה יוצר ירידה בצריכה הפנימית.

 

ביפן התפרסם דוח המאשים את הרשויות באי נקיטת אמצעי זהירות מספיקים בכור בפוקושימה. מעבר לזעזועים הפרסונליים זה צפוי גם להקשות על פיתוח נוסף של מקורות האנרגיה של המדינה. 

 

אמריקה הלטינית

חידוש היחסים של ישראל עם ניקרגואה שהוכרז החודש מסמן שינוי רחב יותר שמתרחש במדינות הסוציאליסטיות של אמריקה הלטינית. מלבד המדינה שהוזכרה נרשמת התחממות גם עם ונצואלה וקובה.

 

למעשה לאחר הדחתה של הנשיאה דילמה רוסף בברזיל, הפסדה בבחירות של קריסטינה קירשנר בארגנטינה והקשיים הכלכליים של המדינות שנותרו בשליטה סוציאליסטית, נראה כי מסתיים הגל השמאלני של היבשת והימין הכלכלי נמצא בעליה. קובה נפטרת מהמאפיינים של ימי קאסטרו, ונצואלה של מורשת צ'אבס מתמוטטת ואם זה לא מספיק אזי בשבוע הקרוב יתקיים באקוודור הסיבוב השני של הבחירות לנשיאות בין המועמדים לאסו ומורנו אשר יסיים את כהונתו של הנשיא מטעם השמאל רפאל קוריאה.

 

הגל הזה החל כבר לפני כשנתיים יותר אבל כנראה שפרמטרים טובים ראשוניים המגיעים מכלכלות ארגנטינה וברזיל, לצד סיום תקופת המאבק במחתרות השמאל בקולומביה משדר עידוד למגמה הכלכלית הזאת.

ההתנגדות לישראל הייתה מורשת של השמאל ועם הירידה שלו מתחממים היחסים עם המדינות האחרונות שהפנו לנו כתף קרה. אנחנו זקוקים להם אבל גם הם זקוקים לנו ובעיקר ליכולות הטכנולוגיות החקלאיות הישראליות.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באמריקה הלטינית? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - tal@intelectual.co.il

אפריקה

מדינות היבשת שולחות החודש סימנים מדאיגים לאסונות הומניטריים מתגברים. 

החודש נרצחו עובדי סיוע הומניטרי בדרום סודן, נמתחה ביקורת של האיחוד האירופי על היחס למהגרים בסודן, נמתחה ביקורת על שימוש בג'נג'אוויד, המיליציה החמושה בעלת הרקורד של אלימות ומעשי טבח, בשליטה בגלי פליטים. אלה תופעות אשר הניסיון מלמד כי הן מבשרות קשיים מתגברים באספקת סיוע לאזורי עימות ורעב שיפגעו כמובן באוכלוסיה אשר חוסר היציבות לא מאפשרת לה לעבד את אדמותיה.
על רקע זה הצהיר מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש על סומליה, צפון-מזרח ניגריה, דרום סודאן ותימן כאזורי מצוקה בסכנת רעב וכאזורי עדיפות עליונה לסיוע הומניטרי. הוא קרא לחברות האו"ם להקציב סכום של 4.44 מיליארד דולרים על מנת להימנע מרעב בממדי אסון. נראה כי בתקופה זו, בה עסוק האו"ם במאבקים פנימיים, דבר זה לא צפוי לקרות.

 

ארגון מו-איברהים פרסם השבוע דוח שממנו עולה כי כלכלת יבשת אפריקה צמחה בשנת 2016 ב-2.1%, וזאת לאחר מספר שנים שבהן הצמיחה הכוללת הייתה נמוכה ואף שלילית. התחזית היא כי ההתעוררות הכלכלית של היבשת תתורגם לצמיחה בת 4.5% בשנת 2020. הקושי הוא בכך שרמת הילודה הכל כך גבוהה של אפריקה הופכת לעתים גם צמיחה בממדים כאלה לשלילית כאשר האוכלוסייה גדלה בממדים גדולים מכך.

 

מה שיוצר אופטימיות הוא הצמיחה המהירה של אחדות מכלכלות היבשת שעלו, כך זה נראה, על דרך המלך: מתוך 25 המדינות הצמחות במהירות הרבה ביותר בין 2004 ל-2014 10 היו אפריקאיות, ו-9 מדינות אפריקאיות היו בין ה-20 בעלות קצה הגידול המהיר ביותר של יצור תעשייתי בין 20016 ל-2014. מומלץ לשים לב לפרמטרים הכלכליים של מדינות דוגמת אתיופיה, סיארה לאונה, ליבריהגאנה,  ניגריה, זמביה, רואנדה ומוזמביק.

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח באפריקה? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

שוקי העולם - אפריל 2017

חודש מרץ שידר רגיעה מסויימת לשוקי העולם לאחר התהפוכות של תחילת השנה. דונלד טראמפ, שגרם לחששות ותקוות, תלוי אצל מי, ושלח גלי הדף לרחבי הגלובוס הולך ומצטייר כמנהיג שיעשה הרבה פחות מהפכות ממה שהצהיר שיעשה. תוכנית מניעת ההגירה ממדינות מוסלמיות נוטרלה בידי מערכת המשפט, נושא החומה מול מקסיקו ירד מהכותרות, אולי לנוכח בעיות תקציב, והקשרים עם סין גם הם נרגעים, הוא לא מאתגר את תפיסת "סין אחת" ובימים הקרובים הוא יארח את נשיא סין, שי ג'ין פינג, באחוזתו. מלחמות הסחר יצטרכו לחכות.

גם גורמי חוסר יציבות אחרים התמתנו, הגבלת התפוקה של ארגון אופ"ק מייצבת מעט את מחירי הנפט, וגם המנהיגים הסוררים, אנשים כמו דוטרטה, פוטין וארדואן, לא יצרו יוזמות כלכליות מטלטלות לאחרונה

החדשות וההתפחויות היו ברמת המדינות והאזורים. הקליקו על מפת האזור שאודותיו תרצו לקרוא את הסקירה.

 

 

 

 

 

 

איזה מידע או הכשרה תצטרכו בשנה הזאת על מנת להצליח בשוקי העולם? צרו אתי קשר

טל רשף - 054-4606270 - Tal@intelectual.co.il

 

 

 

 

 

 

לחצו על המפה והקישור לאזור המעניין אתכם